Stranieri

ST. JOHNSTONE - RANGERS 0-3. Ianis Hagi, decisiv! Fanii l-au lăudat: „Sportul ăsta e făcut pentru el”

+14 Foto
Ianis Hagi // FOTO: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 23 December 2020

Cu Ianis Hagi titular și într-o formă excelentă, Rangers s-a impus clar pe terenul lui St. Johnstone, 3-0, în etapa a 19-a din Scoția.

Revenit ca titular în echipa lui Steven Gerrard, Ianis Hagi a fost printre cei mai buni jucători ai lui Rangers, contribuind la un gol și marcând altul. În minutul 24, Roofe a deschis scorul, după o fază în care a fost implicat Ianis. Românul a șutat foarte bine de la marginea careului, portarul advers a respins în față, iar Roofe a marcat de la 3 metri.

Scorul la pauză a fost 2-0 pentru Rangers, după ce Kamara a marcat în minutul 31.

VIDEO Ianis Hagi, implicat la primul gol

VIDEO Ianis Hagi a și marcat pentru Rangers

În minutul 47, Ianis Hagi a făcut 3-0. După un contraatac, Roofe a tras, iar portarul lui St. Johnstone a respins. Mingea a ajuns la Ianis, care a șutat violent, din prima, de la 13 metri. Portarul Clark a fost surprins, iar mingea i-a trecut printre picioare.

Ianis a fost schimbat în minutul 82, fiind înlocuit de Itten.

Rangers e lider în Scoția, cu 53 de puncte în 19 partide. Rivala Celtic este pe 2, cu 37 de puncte, dar și cu trei partide mai puțin.

Ianis Hagi, lăudat de fanii lui Rangers

Prestația lui Ianis Hagi i-a bucurat pe fani, care l-au lăudat pe Twitter:

Gol important pentru Ianis, ca să-i dea încredere pentru restul sezonului!

Assist cu Motherwell, gol cu Lech... a avut meciuri în care a jucat 7 minute. Dacă va continua așa, ar trebui să fie titular

Dacă Ianis marchează, atunci clar e motiv de bucurie!