Handbal

VIDEO + FOTO Kiel produce marea surpriză și cucerește a 4-a Ligă a Campionilor din istorie!

+10 Foto
Barcelona și Kiel se întâlnesc astăzi, de la ora 21:30, în finala Ligii Campionilor la handbal masculin.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 29 decembrie 2020

Nemții de la Kiel au câștigat Liga Campionilor la handbal masculin, după o finală cu Barcelona, scor 33-28.

• Finala mică a fost câștigată de PSG, scor 31-26, împotriva maghiarilor de la Veszprem.

Kiel pornea cu ultima șansă în Final Four-ul de la Koln, în spatele lui PSG, Veszprem și Barcelona. Nu a contat. Cu doi jucători colosali, norvegianul Sagosen pe teren și portarul Landin Jacobsen, Kiel a făcut o finală perfectă. Nemții au fost conduși o singură dată, la scorul de 2-3.

Kiel - Barcelona 33-28. Nemții câștigă Liga Campionilor

Antrenorul Filip Jicha a fost extrem de inspirat. A cerut timp perfect timeout-urile, unul după doar 3 minute din repriza secundă, când echipa lui era pe val. A reușit să păstreze blocheze mașinăria catalană de handbal și a adus al 4-lea trofeu al Ligii la Kiel.

7 goluria marcat astăzi Sagosen, cel mai bun jucător al acestui Final Four

FINAL  » Barcelona - Kiel 28-33

min. 60: Kiel învinge, scor 33-28!

min. 46: Landin e de netrecut! Kiel se desprinde pe tabelă. 21-26

min. 34: Surprinzător, antrenorul lui Kiel cere time-out. 18-21

A început repriza secundă!

min. 30: Kiel înscrie două goluri pe contraatac și intră cu un avans important la vestiare. 16-19

min. 27: Landin și Perez de Vargas, cei doi portari aflați acum pe parchet, au intervenții senzaționale. 14-15

min. 19: Jocul defensiv al nemților este perfect! Sagosen continuă să desfacă apărarea Barcelonei. 9-13

min. 16: Xavi Pascual cere timp de odihnă. Sfaturile sunt eficient. Fabregas înscrie de pe pivot. 9-10
min. 3: Zarabec deschide scorul. 0-1

A început finala!

VIDEO. Costică Buceschi avertizează: „Bazându-ne atât de mulți ani pe Cristina Neagu, poate nu ne-am uitat ce creștem în spatele ei”