Stranieri

FOTO. Ianis Hagi, pasă de gol în ultimul meci al anului pentru Rangers! Trupa lui Gerrard, de neoprit în campionat

+9 Foto
Rangers a învins-o pe St. Mirren, scor 2-0, în runda cu numărul #21 din campionatul Scoției @Getty

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 30 December 2020

Rangers a învins-o pe St. Mirren, scor 2-0, în runda cu numărul #21 din campionatul Scoției, ultima din 2020 pentru ambele formații. Ianis Hagi (22 de ani, mijlocaș ofensiv) a jucat 80 de minute și a pasat decisiv la primul gol al echipei lui Gerrard.

Rangers a deschis scorul în minutul 27, prin Roofe. Ianis Hagi a recuperat un balon la 25 de metri, i-a pasat în profunzime lui Kemar, care l-a învins din unghi pe Alnwick și cu ajutorul unei devieri.

6 minute mai târziu, liderul din Scoția și-a mărit avantajul. Morelos a profitat de o gafă imensă a lui Shaughnessy și l-a executat din situație de unu contra unu pe goalkeeper-ul celor de la Mirren.

Rangers termină anul pe primul loc în Scoția

Rangers este în continuare lider detașat în campionat, la 16 puncte distanță de rivala Celtic, ocupanta locului secund, care are însă și 3 meciuri mai puțin disputate. St. Mirren rămâne pe poziția a 7-a în clasament (21 de puncte).

Ianis Hagi a reușit 4 goluri în acest sezon pentru Rangers. Are și 9 pase decisive, cu cea izbutită astăzi.

FINAL » St. Mirren - Rangers 0-2

• Au marcat: Roofe '27 (Ianis a oferit pasa decisivă), Morelos '33

St. Mirren: Alnwick - Fraser, McCarthy, Shaughnessy, Tait - Connolly, Jake Doyle-Hayes, McGrath Ethan Erhahon, Mason - Obika
Rezerve: Dennis, Durmus, Erwin, Flynn, Foley, Lyness, MacPherson, McAllister, Morias
Antrenor: Jim Goodwin

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Helander, Barisic - Aribo, Davis, Kamara - Hagi, Morelos, Roofe
Rezerve: Balogun, Barker, Bassey C., Defoe, Itten, Kent, McLaughlin, Patterson, Zungu
Antrenor: Steven Gerrard