REAL MADRID - CELTA VIGO 2-0. VIDEO + FOTO. Real Madrid, start perfect în 2021! Elevii lui Zidane au urcat pe primul loc în Spania

+22 Foto
Real Madrid a câștigat primul meci din 2021// FOTO: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 03 ianuarie 2021

Real Madrid a început cu dreptul anul 2021 și s-a impus în primul meci, 2-0 cu Celta Vigo, în etapa a 17-a din La Liga.

Fără căpitanul Sergio Ramos, accidentat, Real Madrid a început în forță meciul și a deschis scorul încă din minutul 7, prin Lucas Vazquez. Atacantul spaniol a primit o centrare excelentă de la Marcos Asensio și a marcat cu o lovitură de cap, la colțul scurt, din 5 metri.

Madrilenii au profitat de faptul că Celta Vigo nu le-a pus probleme și au continuat să atace. În minutul 53, Marcos Asensio a stabilit scorul final, marcând cu un șut din mijlocul careului.

Real Madrid e lider în La Liga

Grație celor trei puncte obținute, Real Madrid e lider în La Liga, cu 36 de puncte în 17 partide. Totuși, elevii lui Zidane au doar un punct peste rivala Atletico Madrid, care are și trei meciuri în minus.

Echipa lui Simeone poate reveni pe prima poziție, dacă va câștiga azi cu Alaves.