AC Milan - Juventus 1-3 FOTO + VIDEO Juve top class! „Bătrâna Doamnă” i-a provocat lui AC Milan prima înfrângere a sezonului

+9 Foto
AC Milan - Juventus, derby-ul etapei în Serie A. foto: Guliver/Getty Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 06 January 2021

Juventus, campioana en-titre din Serie A, a învins liderul AC Milan, scor 3-1, în derby-ul etapei #16 din Serie A. „Bătrâna Doamnă” s-a apropiat la 7 puncte de primul loc.

Echipa lui Andrea Pirlo i-a administrat lui AC Milan prima înfrângere a sezonului. A fost o prestație top-class pentru Juventus, care avea doar varianta victoriei înaintea derby-ului cu „diavolii”.

AC Milan - Juventus 1-3. Federico Chiesa, doppietta de senzație

Jucătorul meciului a fost, fără îndoială, Federico Chiesa, omul momentului la Juventus. Atacantul de 23 de ani a deschis scorul în minutul 18, reușind „dubla” în minutul 62, grație unei execuții superbe. Milan egalase înainte de pauză, prin Calabria, însă n-a rezistat în fața campioanei în repriza secundă.

Cristiano Ronaldo n-a prins cea mai inspirată seară, dar Weston McKennie, un alt fotbalist aflat pe val la Juventus, a închis tabela în minutul 76. Punct ochit, punct țintit pentru Juve, care rămâne în lupta pentru titlu.

AC Milan - Juventus 1-3