Granada - Barcelona 0-4 » Lionel Messi și Antoine Griezmann, spectacol total la Granada

+13 Foto
Granada - Barcelona 0-4 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 09 ianuarie 2021

Barcelona a obținut o victorie răsunătoare la Granada, scor 4-0. Lionel Messi (33 de ani) și Antoine Griezmann (29) au reușit câte o „dublă”.

Granada a început meciul mai bine, iar în minutul 2 a fost aproape să deschidă scorul, atunci când ter Stegen a respins în corner un șut puternic expediat de Antonio Puertas. Totuși, primul gol a venit în poarta gazdelor. Antoine Griezmann a trimis mingea pe lângă Rui Silva după ce a primit balonul de la Roberto Soldado, atacantul Granadei, care a deviat nefericit o pasă a lui Busquets.

„Dublă” Lionel Messi, noul golgheter din La Liga

Lionel Messi a dus scorul la 2-0 în minutul 35 cu un șut frumos din interiorul careului de 16 metri, la capătul unei faze în care Sergio Busquets a lovit mingea cu mâna. Căpitanul Barcelonei a reușit „dubla” până la pauză, în minutul 42, cu un gol din lovitură liberă. Messi a trimis mingea pe jos, pe lângă zid, la colțul lung.

Ultima reușită a fost semnată de Griezmann, care a preluat o pasă lobată a lui Dembele cu piciorul stâng, apoi a șutat cu dreptul!

Granada a încheiat meciul în inferioritate numerică. Jesus Vallejo, fundaș central introdus la pauză, l-a faultat pe Martin Braithwaite în minutul 78 din postura de ultim apărător, motiv pentru care a primit cartonașul roșu.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Barcelona s-a apropiat la 4 puncte de liderul Atletico Madrid și la două de Real Madrid, care ocupă a doua treapta a podiumului. Totuși, catalanii au 3 meciuri în plus față de Atletico și unul față de Real Madrid. Granada ocupă locul 7, cu 24 de puncte, 10 sub Barcelona.

11 goluria marcat Lionel Messi în acest sezon de La Liga, fiind golgheterul solitar al campionatului

Clasament La Liga

Granada - Barcelona 0-4

• Au marcat: Griezmann 12, 63 Messi 35, 42
  • Click AICI pentru LIVE + statistici
  • Meciul de astăzi, cu Granada, a fost al 600-lea al lui Sergio Busquets în tricoul Barcelonei!
  • Ronald Araujo (Barcelona, fundaș central) a fost inclus inițial în primul „11”, dar ulterior înlocuit cu Samuel Umtiti, după ce a resimțit durere musculară în timpul încălzirii.

Granada - Barcelona, echipe de start:

GRANDA (4-2-3-1): Silva - Foulquier, Sanchez, Duarte, Neva - Montoro, Brice Eteki - Puertas, Herrera, Machis - Soldado
Rezerve: Escandell, Fabrega, Azeez, Kenedy, Milla, Molina, N. Perez, P. Sanchez, Soro, Suarez Charris, Vallejo, Fede
Absenți: Montaro
Antrenor: Diego Matinez

BARCELONA (4-2-3-1): ter Stegen - Dest, Umtiti, Mingueza, Alba - de Jong, Busquets - Dembele, Pedri, Griezmann - Messi
Rezerve: Neto, Pena, Braithwaite, De La Fuente, M. Fernandes, Firpo, Moriba, Pjanic, Puig, Trincao
Absenți: Pique, Lenglet, Ansu Fati, S. Roberto, Coutinho
Antrenor: Ronaldo Koeman

Stadion: Estadio Nuevo Los Carmenes (Granada)
Arbitru: Ricardo De Burgos Bengoetxea

VIDEO Giovanni Becali, dezvăluiri incredibile: „La Barcelona erau vrăjeli pe care eu le-aveam fumate”