FOTO Erling Haaland, dominant în derby-ul Leipzig - Dortmund! Două goluri de mare atacant

+7 Foto
Borussia Dortmund s-a impus în deplasarea de la Leipzig, scor 3-1. Bayern profită de acest rezultat și rămâne pe primul loc în Bundesliga.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 09 ianuarie 2021

După o primă repriză slabă, în care Borussia nu a expediat nici măcar un șut spre poarta lui Gulacsi, partea secundă a început în forță. Jadon Sancho (20 de ani) a deschis scorul în minutul 55, apoi a ieșit la rampă Erling Haaland (20 de ani).

Erling Haaland, „dublă” în Leipzig - Dortmund

Norvegianul Erling Haaland a ratat toate meciurile din luna decembrie, din cauza unei accidentări. Starul lui Dortmund a revenit pe teren și face din nou spectacol. Primul gol înscris contra lui Leipzig a venit în minutul 71, cu o lovitură de cap din interiorul careului mic. În minutul 84 s-a demarcat perfect de lângă Upamecano, l-a driblat pe Gulacsi și a înscris în poarta goală.

12 goluria marcat Haaland în cele 10 meciuri de Bundesliga jucate în acest sezon

Leipzig și Dortmund, pe locuri de Champions League

RB Leipzig a ratat șansa de urca pe primul loc în Bundesliga. Rămâne pe treapta secundă, cu 31 de puncte, la două în spatele lui Bayern Munchen. Dortmund e pe locul 4, cu 28 de puncte.