FOTO+VIDEO. CS Universitatea Craiova - Sepsi 0-0 » Egal pentru FCSB și CFR Cluj! Clasamentul LIVE în Liga 1

+9 Foto
CS Universitatea Craiova și Sepsi au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 16 din Liga 1.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 12 ianuarie 2021

CS Universitatea Craiova și Sepsi au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 16 din Liga 1. Partida a fost marcată de durități, Istvan Kovacs arătând pe final două cartonașe roșii.

Partida de pe „Oblemenco” a început extrem de modest, probabil și din cauza terenului acoperit în mare parte de un strat subțire de zăpadă, care le-a creat un discomfort ambelor trupe.

Primul act s-a animat de-abia spre final, când lovitura de cap a lui Fofana a fost scoasă din fața liniei porții de mijlocașul Dan Nistor. Până în minutul 43, când Sepsi a ratat această ocazie de a deschide scorul, nu s-a tras pe poartă în Bănie!

FOTO. Cele mai tari imagini din Craiova - Sepsi 0-0

La pauză, terenul a fost curățat aproape în totalitate, iar ritmul jocului a crescut. Tot oaspeții au fost mai periculoși. În minutul 53, Florin Ștefan i-a dat emoții lui Pigliacelli cu un șut din afara careului, care a trecut pe lângă. 3 minute mai târziu, același fundaș stânga l-a găsit în careu pe Nouvier. Francezul nu a reușit să reia către poartă, fiind încurcat și de Vlădoiu, bine poziționat.

Craiova a fost pentru prima dată cu adevărat periculoasă de-abia în minutul 60, când șutul lui Cicâldău de la 11 metri a fost respins în corner de Niczuly.

Gazdele au rămas în „10” din minutul 80. Vladimir Screciu a văzut „roșu” direct pentru o intrare dură la Aganovic. Nici Sepsi nu a încheiat meciul în efectiv complet. Fofana a fost trimis la cabine, după ce a încasat două cartonașe galbene în decurs de un minut, unul pentru fault, celălalt pentru proteste vehemente.

Cu o victorie, Craiova ar fi depășit-o, cel puțin pentru moment, pe FCSB, echipă aflată pe primul loc în Liga 1. La finalul rundei, formația lui Papură poate pierde poziția a doua, dacă CFR o va învinge joi pe Clinceni.