Ce l-a contrariat pe Sorin Cârțu la Craiova - Sepsi 0-0: „Frate, de unde a apărut aia?!”

+9 Foto
CS Universitatea Craiova și Sepsi Sf. Gheorghe au remizat, scor 0-0, în prima etapă a returului din Liga 1. Sorin Cârțu (65 de ani), președintele oltenilor, e nemulțumit de modul în care a arătat suprafața de joc de pe arena „Ion Oblemenco”.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 12 ianuarie 2021

Partida din Bănie s-a jucat în condiții extreme, după ce la Craiova a nins abundent. Calitatea jocului a fost vizibil afectată, iar Sorin Cârțu are o mare nemulțumire. Spune că la club există o mașină care putea îndepărta omătul în mod eficient, dar nu a fost folosită și înaintea meciului, ci doar la pauză.

Sorin Cârțu, nemulțumit după CS Universitatea - Sepsi

„Mi-ai ridicat mingea la fileu. N-am înțeles un lucru. De unde a apărat mașinuța aia? A venit la pauză să dea zăpada, dar nu era înaintea meciului. La pauză, toată zăpada de pe teren a fost luată cu o mașinuță. În prima repriză, manifestarea jucătorilor a fost diferită. A fost mai greu. În partea secundă s-au încercat combinații.

N-am înțeles! Nu știu cine trebuia, noi organizăm, dar nu știu ce dispozitive au. Cei care sunt stăpânii stadionului, ei știu ce instrumente au. Frate, am văzut și eu stadioane în străinătate. La noi nu știu de ce mai e încălzire. La 55 de milioane de euro, oricât ar ninge, terenul ar trebui să fie verde!”, a declarat Sorin Cârțu, la TV Telekom Sport.

În finalul intervenției, Silviu Tudor Samuilă, moderatorul emisiunii de la postul TV, i-a prezentat lui Cârțu imagini de pe Wanda Metropolitano, înainte de Atletico Madrid - Sevilla. Reacția președintelui Craiovei a fost: „La Madrid e altă zăpadă, e spaniolă acolo. La noi e zăpadă românească”.