FOTO+VIDEO. Dinamo - Chindia 0-1 » „Câinii”, înghețați în „Groapă”! Se naște un nou complex pentru dinamoviști

+23 Foto
Chindia a învins-o pe Dinamo, scor 1-0, în prologul rundei cu numărul 17 din Liga 1.

Articol de Raed Krishan (foto)  —  Saturday, 16 January 2021

Chindia s-a adaptat mai rapid la terenul înghețat din Ștefan cel Mare, iar trupa lui Săndoi a avut două șanse de gol în prima repriză. La ambele ocazii, actorul principal a fost Valmir Berisha

Mai întâi, la jumătatea primului act, atacantul târgoviștenilor a luftat dintr-o poziție foarte bună. Până la finalul primei reprize, suedezul a reușit să se desprindă de fundașii adverși, însă a fost blocat la timp de Eșanu, care a ieșit inspirat din poartă.

„Câinii” au revenit mai incisivi de la cabine. În minutul 49, Fabbrini l-a pus la încercare pe Aioani cu un șut din afara careului. Portarul oaspeților, încurcat și de teren, a reținut cu mari emoții mingea, din a doua încercare.

Au continuat și replicile elevilor lui Săndoi. Contraatacul purtat de Căpușă și Rață a fost blocat in-extremis de Bejan. Stoperul lui Dinamo s-a ciocnit de propriul goalkeeper ulterior.

Dinamo, răpusă de Chindia în „Groapă”

+23 Foto

Daniel Popa, împrumutat chiar de la Dinamo, a irosit o ocazie uriașă. Din câțiva metri, „vârful” Chindiei a fost oprit de Eșanu cu o paradă ca la handbal. Câteva zeci de secunde mai târziu, oaspeții aveau să deschidă scorul. Același Berisha a fructificat cornerul executat precis de Dumitrașcu.

Chindia ajunge astfel la 3 victorii din 4 meciuri cu Dinamo în Liga 1 și urcă pe loc de play-off. „Câinii” rămân pe poziția a 8-a.

Clasament Liga 1

FINAL » Dinamo - Chindia 0-1

Dinamo - Chindia: echipele de start

Dinamo (4-4-1-1): Eșanu - Sorescu, Bejan, Ehmann, Radu - M. Crețu, P. Anton, Răuță, Fabbrini - V. Achim - Nemec
Rezerve: Mitrovic - Stan, Gol, Blejdea, Mihaiu, Borcea, Bani, Măgureanu
Antrenor: Jerry Gane

Chindia (4-4-2): Aioani - Căpușă, Pițian, P. Iacob, C. Dinu - Berisha, Rață, Dulca, Dumitrașcu - Florea, Popa
Rezerve: Moldovan - Martac, M. Costea, Atanase, Grassano, Yameogo, Șerban
Antrenor: Emil Săndoi

Stadion: „Dinamo” (București)
Arbitru: Horațiu Feșnic // A1: Alexandru Cerei; A2: Marius Marica

Fanii s-au adunat la stadion și au fost avertizați de forțele de ordine

Aproape 100 de fani i-au așteptat pe dinamoviști să ajungă la stadion, de-a lungul străzii Barbu Văcărescu. Poliția a patrulat nonstop și jandarmeria i-a avertizat la portavoce să separe grupurile și să păstreze distanța, astfel vor fi sancționați. Au fost prezente 5-6 dube ale jandarmeriei și câteva mașini de poliție, pe o distanță de 500m. Jucătorii lui Dinamo au intrat în stadion cu autocarul, pe la intrarea din Ștefan cel Mare, pentru a evita contactul cu suporterii care se strânseseră la cealaltă intrare.