EXCLUSIV » Sorin Cârțu, ironic după Astra - Craiova 1-1: „Au fost mai aprigi cu noi decât cu Steaua. Găman a rămas pe teren acum, e de apreciat”

+10 Foto

Articol de Alexandru Barbu  —  luni, 18 ianuarie 2021

Sorin Cârțu, președintele Craiovei, a vorbit pentru GSP.ro după egalul înregistrat de olteni la Astra, scor 1-1.

• Craiova a ajuns la 4 meciuri fără victorie în Liga 1 (3 remize și o înfrângere). Oltenii sunt la 3 puncte de liderul FCSB, care are și un meci mai puțin disputat.

Astra - Craiova 1-1 » Sorin Cârțu: „Am avut un program greu”

„Am plecat prea rapid cu un handicap care și-a pus amprenta asupra partidei. Ei au pornit cu un avantaj pe care au știut să-l apere. În rest, meciul l-am avut în mână, adversarul nu a avut niciun șut pe poartă după ce a deschis scorul.

Parcă au fost mai aprigi cu noi decât cu Steaua. Plus prezența lui Găman, care nu a mai ieșit în ultimele minute. E de apreciat sacrificiul lui, a trecut peste o eventuală accidentare și a rămas pe teren acum.

Trebuia sa câștigăm partida, asta ne-am propus. Sigur, am ajuns la 4 meciuri fără victorie, dar am jucat cu Sepsi, Steaua, CFR, Astra, un program greu. Și pe aceste terenuri... Ușor, ușor sper că echipa va arăta mai bine și vom câștiga următorul joc”, a declarat Cârțu pentru Gazeta Sporturilor.

• CONTEXT: Runda precedentă, FCSB a învins-o pe Astra, scor 3-0;
  • Pe Arena Națională, Găman a acuzat o accidentare și a fost schimbat în minutul 71, la 0-0.