Handbal

Galaţiul, la un pas de surpriză

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Echipa lui Cornel Bădulescu a condus pînă în minutul 53, dar a capotat pe final şi Braşovul rămîne neînvinsă

Rulmentul Braşov a tremurat serios pentru cele două puncte la Galaţi. Ocupanta locului 3 în clasament, Oţelul a început excelent partida. Renata Tătăran şi Daciana Curtean au găsit de fiecare dată breşe în apărarea Rulmentului. Gazdele s-au desprins pe tabelă pe finalul primei reprize şi au intrat la pauză cu trei goluri avantaj: 14-11. Cu vedetele Neagu şi Gogîrlă în zi slabă, degringolada a continuat şi în partea a doua. Galaţiul s-a dus la 19-15 însă mai ales datorită paradelor Mihaelei Blaga! Mariana Tîrcă a făcut apoi cîteva schimbări inspirate, Cosmina Damian i-a luat locul pe pivot Anetei Barcan, iar Neagu a fost folosită doar pe faza de apărare. În monutul 47, Oţelul tot avea însă trei goluri: 22-19. Uşor-uşor, Rulmentul a recuperat însă, a egalat în minutul 53 şi nu a mai primit nici un gol pînă la final, cîştigînd cu 26-22. Braşovul rămîne neînvinsă în campionat, avînd două puncte peste marea rivală, Oltchim Rm. Vîlcea, care a învins la Buzău cu 40-27 pe HCM.