UTA - FC Argeș. Moment crucial la Arad: arbitrul a luat o decizie radicală la o fază controversată

+25 Foto
În minutul 56 al meciului de la Arad, dintre UTA și FC Argeș, la scorul de 0-0, Alexandru Benga, stoperul gazdelor, a fost eliminat direct de „centralul” Viorel Flueran.

Articol de Alexandra Fechete (foto)  —  sâmbătă, 23 ianuarie 2021

La mijlocul terenului, Benga a pierdut mingea în fața lui Mediop. Fundașul celor de la UTA l-a faultat ulterior pe atacantul piteștenilor, la aproximativ 40 de metri de poarta lui Iacob.

Cum „infracțiunea” nu a fost violentă, fiind vorba despre o tragere de șort, singura explicație pentru care Flueran a decis să-l trimită pe Benga la cabine este următoarea: a considerat că stoperul trupei lui Balint se afla în postura de ultim apărător

Doar că pe imagini se observă clar poziția lui Erico, aflat la câțiva metri de Mediop. Atacantul lui FC Argeș ar fi trebuit să treacă și de celălalt fundaș central advers pentru a ajunge într-o situație de unu contra unu cu portarul.