FOTO. Greșeală mare de arbitraj în Dinamo - Gaz Metan! Ion Crăciunescu: „Golul trebuia anulat!”

+8 Foto
În minutul 43, la scorul de 1-1, Dinamo a preluat conducerea în partida cu Gaz Metan, după un fault nesemnalizat în prealabil la portarul Pleșca.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 27 January 2021

În minutul 43, la scorul de 1-1, Dinamo a preluat conducerea în partida cu Gaz Metan, după un fault în atac nesemnalizat în prealabil la portarul Pleșca.

Cornerul executat din partea stângă de Paul Anton a fost respins de Pleșca, în Puljic. Înainte ca balonul să ricoșeze în plasa medieșenilor din stoperul croat, goalkeeperul oaspeților a fost însă doborât din inerție de Bejan!

„Centralul” Marcel Bîrsan a validat reușita, eronat!, nu înainte însă de a sta pe gânduri câteva secunde bune.

„Portarul nu se mai bucură de niciun privilegiu, decât acela că poate să joace și mingea cu mâinile în careu. Este o centrare, un portar boxează, regulamentar. După, un adversar intră în el și îl aruncă în poartă. Jocul trebuia oprit și acordată lovitură liberă directă în favoarea lui Gaz Metan”, a declarat, la pauza meciului, fostul mare arbitru Ion Crăciunescu, la „Digi Sport Special”.