Viciere de rezultat la Craiova - FC Argeș! Ion Crăciunescu: „E penalty!” » Fault BRUTAL nesancționat

În minutul 87, la scorul de 1-1, Craiova ar fi trebuit să beneficieze de un penalty în meciul cu FC Argeș // Captură Digi Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 29 ianuarie 2021

În minutul 87, la scorul de 1-1, Craiova ar fi trebuit să beneficieze de un penalty în meciul cu FC Argeș.

Bălașa a fost lovit în careul advers, cu antebrațul, de Turda. „Centralul” a lăsat jocul să continue, în ciuda protestelor venite din tabăra gazdelor.

„Îl lovește zdravăn! E penalty! Este o lovitură brutală, deci necesită și sancțiune disciplinară”, a concluzionat fostul mare arbitru Ion Crăciunescu în emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport.

Așa arăta ochiul lui Bălașa după meci // Captură Digi Sport

Mi-a făcut ochiul în acest hal... E clar că trebuia să primim penalty! Trebuie să ne rupă capul ca să mai primim penalty, după presiunile care s-au făcut
Mihai Bălașa

Cornerul din care Craiova a marcat, dictat eronat

Oltenii au deschis scorul prin Mamut, în minutul 64. Primul gol al croatului din Liga 1 a venit ca urmare a unui corner acordat în mod eronat de arbitrul Andrei Chivulete. „Ultimul care atinge mingea la această fază este jucătorul Craiovei”, a declarat Crăciunescu.

Captură Digi Sport

Craiova nu mai câștigă!

6 remize la rând a mai avut fotbalul craiovean în sezonul 1986/87, o serie începută atunci cu tehnicianul Constantin Teaşcă, pe 30 noiembrie, Craiova - Petrolul 0-0, şi încheiată cu Dinamo, pe 18 martie, 1-1 acasă, antrenor Constantin Oţet.

7 meciurifără victorie are Craiova în Liga 1. Ultimele 4 partide ale oltenilor din campionat s-au încheiat cu scorul de 1-1