Stranieri

FOTO Dennis Man a debutat în Serie A, în Napoli - Parma! Cum s-a descurcat în cele 10 minute

+10 Foto
Napoli - Parma, faza golului din prima repriză. Foto: Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 31 ianuarie 2021

Dennis Man (22 de ani) a debutat la Parma, în eșecul de pe terenul lui Napoli, scor 0-2. Românul cumpărat cu 11 milioane de euro a fost introdus pe teren în minutul 80, la scorul de 0-1, în locul lui Gaston Brugman. Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată.

Dennis Man a intrat pe teren în minutul 80 și și-a ocupat poziția obișnuită, în dreapta atacului. La faza imediat următoare, jocul l-a găsit în propriul careu, privind neputincios la golul doi marcat de adversari.

Cu oaspeții într-o permanentă defensivă, internaționalul a atins mingea prima dată în minutul 86. S-a implicat într-un un-doi, a fost deposedat, apoi a sprintat și a recuperat mingea. În ciuda faptului că formația lui era condusă, Man a avut mai mult de lucru în defensivă, încercând să ajute și să își facă rost de mingi.

În al patrulea minut al prelungirilor, Man a pasat elegant, cu călcâiul, către Conti, în treimea adversă. Centrarea fundașului lateral a fost însă slabă.

Dennis Man, debut la Parma

Eljif Elmas a deschis scorul în minutul 32, la o fază în care defensiva Parmei a arătat ridicol. Cinci apărători s-au invitat să îl atace pe fotbalistul din Macedonia de Nord și i-au permis să pătrundă în careu. Politano a stabilit rezultatul final în minutul 82, cu un șut de la 16 metri, deviat.

Parma rămâne în mare criză în Serie A, pe loc retrogradabil, fără victorie de 12 meciuri!

Clasament Serie A:

FINAL. Napoli – Parma 2-0

Napoli – Parma: echipele de start

Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Mario Rui - Elmas, Demme, Zielinski - Lozano, Petagna, Insigne
Antrenor: Gennaro Gattuso

Parma: Sepe - Conti, Osorio, Pezzella, Gagliolo - Grassi, Brugman, Kurtic - Kucka, Cornelius, Gervinho
Rezerve: Colombi - Iacoponi, Cyprien, Sohm, Zagaritis, Hernani, Mihăilă, Dierckx, Brunetta, Busi, Sprocati, Man
Antrenor: Roberto D'Aversa

11 milioane de euroau plătit cei de la Parma pentru transferul lui Man

Napoli - Parma: Dennis Man poartă însemnele UT-ei, nu pe cele ale FCSB

Dennis Man și-a ales pentru primul meci la Parma apărători personalizate, cu emblema celor de la UTA, echipa la care a făcut pasul spre fotbalul profesionist. Surprinde că Man nu a ales apărători personalizate cu FCSB, unde extrema a petrecut ultimii 4 ani și jumătate.