Fază controversată în UTA - Hermannstadt: Istvan Kovacs le-a anulat un gol oaspeților, la 1-1

+35 Foto
Istvan Kovacs le-a anulat un gol oaspeților FOTO: Alexandra Fechete

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 07 February 2021

UTA - Hermannstadt, prima partidă a zilei din Liga 1, a avut parte de o repriză secundă spectaculoasă. După 0-0 la pauză, cele două echipe s-au „dezmorțit”, marcând un gol de fiecare tabără.

N-au lipsit nici fazele controversate. În minutul 71, la scorul de 1-1, oaspeții reușiseră să înscrie prin Mayoral, cel care restabilise egalitatea cu cinci minute mai devreme. Ibericul a urmărit o minge respinsă în față de portarul Florin Iacob, a împins mingea în poartă, dar „centralul” Istvan Kovacs a fluierat fault în atac. Jucătorii lui Hermannstadt au contestat vehement decizia, dar Kovacs a rămas de neînduplecat.

+35 Foto
UTA - Hermannstadt / FOTO: Alexandra Fechete

Anterior, în minutul 54, când scorul era încă 0-0, gazdele au cerut un penalty la un duel din careul sibienilor. Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.