Stranieri

PARMA - BOLOGNA 0-3 » Dennis Man și Valentin Mihăilă, criticați: „Bijuteriile din mercato au fost niște țânțari mici și enervanți”! Nota 5 pentru românii de la Parma

Dennis Man, în meciul Parma - Bologna 0-3 foto: Imago

Articol de Daniel Scorpie  —  luni, 08 februarie 2021

Dennis Man (22 de ani) și Valentin Mihăilă (21 de ani), intrați în repriza secundă la Parma, în meciul pierdut 0-3 cu Bologna, sunt criticați în Gazzetta dello Sport. „Câteva fente și două pase nu-l ridică”, respectiv „A avut ocazia lui 1-2, șut prea sus. Vinovat”.

Ceea ce trebuia să însemne începutul unui nou campionat s-a transformat într-un alt dezastru la Parma, 0-3 în derbyul cu Bologna. Iar românii transferați, cu aproape 20 de milioane de euro, din Liga 1 au dezamăgit, într-o repriză secundă în care se aștepta de la ei să întoarcă meciul de la 0-2 și să scoată echipa din zona retrogradării. Ambii au primit însă nota 5 în Gazzetta dello Sport.

Dennis Man și Valentin Mihăilă, criticați în presa din Italia

„După intrarea la pauză a lui Man în locul lui Bani, Parma a revenit la 4-3-3, dar nu s-a trezit. Nici măcar când au apărut celelalte două bijuterii (ori presupuse) luate în mercato, Zirkzee și Mihăilă!

Bologna s-a scuturat de ei ca și cum ar fost doar niște țânțari mici și enervanți, mușcând rapid pe contraatac. Când Mihăilă ratează singur cu portarul, în minutul 88, e de înțeles că «linia verde» a Parmei va fi calea corectă pentru viitor, însă în prezent e nevoie de altceva!”, scrie Gazzetta dello Sport.

Valentin Mihăilă, în meciul Parma - Bologna 0-3 (foto: Imago)

Roberto D'Aversa, antrenor Parma: „Mai rău nu se poate!”

Fostul atacant de la FCSB, Dennis Man, a fost caracterizat succint, pe un rând: „Câteva fente și două pase, dar astea nu îl ridică”, în timp ce pentru fostul oltean Valentin Mihăilă s-a rezumat la „A avut ocazia de a face 1-2 și a șutat peste poartă. Vinovat”.

Antrenorul Roberto D'Aversa a făcut haz de necaz: „Parma a revenit în Serie A, urcând din Serie B, cu ambiție și foame de rezultate. Aceste elemente lipsesc acum și trebuie să ne facem o autoanaliză dură. Singurul lucru bun e că mai rău de atât nu se poate”.

Man s-a văzut puțin în 45 de minute. Mihăilă a fost vivace, însă a irosit golul, doar cu Skorupsky în față. Ambii de nota 5,5.