Cupa Romaniei

FOTO+VIDEO. FC Botoșani - Craiova 0-1 » Calificare de cod galben! TOATE echipele ajunse în „sferturile” Cupei României

+31 Foto
Craiova a învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0, în ultima optime de finală a Cupei României.

Articol de Ionuţ Tăbultoc  —  joi, 11 februarie 2021

Pe o vreme specifică perioadei anului în care ne aflăm - ninsoare, -4 grade Celsius și vânt puternic - Craiova a început ca din tun partida din Moldova, iar în minutul 1, Andrei Ivan obținea un penalty.

Lovitura de la 11 metri a fost transformată fără emoții de Alex Cicâldău ('3)

6 minute mai târziu, și gazdele ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de pedeapsă. Duelul din careul oltenilor purtat de Cîmpanu și Holzmann ('9) a fost judecat greșit de „centralul” Marcel Bîrsan, care a lăsat jocul să continue.

Terenul a îngreunat mult intențiile de construcție ale ambelor echipe, iar ocaziile iscate de-a lungul partidei au survenit, în genere, în urma unor faze fixe. Ninsoarea s-a domolit în actul secund, când nici fazele de poartă nu au mai apărut. Până la final nu s-a mai marcat, iar Marinos Ouzounidis, noul antrenor al Craiovei, a debutat cu o calificare în „sferturile” Cupei!

min. 86: Dintr-o poziție ofertantă, Ongenda trage mult peste
min. 82: Holzmann caută un contact cu Bălașa, austriacul cade ușor și nu obține decât un corner
min. 67: Botoșani caută egalarea, însă nu reușește deocamdată să se apropie periculos de poarta lui Pigliacelli
min. 59: Ninsoarea s-a domolit în Moldova
min. 49: Haos în apărarea Craiovei. Vătăjelu respinge mingea după o confuzie în careul oltenilor, de pe urmă căreia gazdele puteau profita
min. 46: Start în actul secund

Pauză în Moldova. Gazdele sunt conduse cu 0-1

min. 40: Din nou partida e întreruptă pentru îndepărtarea zăpezii de pe tușe. Se folosesc mături
min. 27: Al Mawas, intrat pe parcurs, scapă spre poarta Craiovei. Nu primește ajutor însă, iar faza se răcește
min. 20: Meciul e întrerupt pentru a se curăța liniile terenului
min. 9: Botoșani ar fi trebuit să primească o lovitură de pedeapsă, la Holzmann. Bîrsan a lăsat, în mod eronat, jocul să continue
min. 3: GOL Craiova! Cicâldău transformă fără emoții de la 11 metri
min. 1: Penalty pentru Craiova! Andrei Ivan, faultat în careu de Florescu. Jucătorul lui Botoșani vede „galben”

A început meciul. Condiții grele de joc, terenul fiind acoperit în totalitate de zăpadă. Ninge viscolit

FC Botoșani - Craiova. Echipele de start

FC Botoșani: E. Pap - Braun, Chindriș, Șeroni, Holzmann - Florescu, Rodriguez - Papa, Ashkovski, D. Croitoru - Fili
Rezerve: Hankic, Plămadă, Țigănașu, Târșa, Tîrcoveanu, Ongenda, M. Roman, Keyta, Al Mawas
Antrenor: Marius Croitoru

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Bălașa, M. Constantin, Bancu - Bic, Mateiu, Cicâldău - Cîmpanu, Ivan, Baiaram
Rezerve: L. Popescu, Vlădoiu, Papp, V. Constantin, Nistor, Căpățînă, Bărbuț, Tudorie, Mamut
Antrenor: Marinos Ouzounidis

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Marcel Bîrsan / A1: Mircea Grigoriu, A2: Valentin Avram

Cod galben de viscol la Botoșani

>

Jocul a fost întrerupt de mai multe ori pe parcurs, pentru a putea fi trasate din nou liniile terenului. La Botoșani e cod galben de viscol!

-4 grade Celsiuss-au înregistat la Botoșani la startul meciului. Gazonul a fost acoperit de un strat subțire de zăpadă