Tenis

Simona Halep, duel-șoc cu Iga Swiatek, în optimile Australian Open: „Sper să dureze mai mult decât meciurile trecute”

+15 Foto
Iga Swiatek (17 WTA) a învins-o pe franțuzoaica Fiona Ferro (46 WTA), scor 6-4, 6-3, și o va înfrunta în optimile de finală de la Australian Open pe Simona Halep (2 WTA).

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 12 februarie 2021

Poloneza în vârstă 19 ani a început perfect disputa de pe arena „Margaret Court”. Și-a adjudecat primele 3 game-uri, într-o manieră categorică, producând lovituri câștigătoare, după lovituri câștigătoare. Stilul ofensiv al lui Swiatek prezintă și riscuri. Erorile neforțate au apărut în joc și au dus la o răsturnare incredibilă de scor. Ferro a avut 4-3, apoi caruselul a continuat. Iga n-a mai cedat niciun game până la finalul actului inaugural.

Iga Swiatek, emoționată înaintea duelului cu Halep

Iga Swiatek nu s-a abătut de la strategie nici în setul secund. A lovit în continuare puternic cu forehand-ul, a greșit mai puțin, 11 erori neforțate, față de 16 în primul set, și a închis disputa într-o oră și 26 de minute.

În timpul interviului de la final, Iga Swiatek a fost neașteptat de emoționată. Întrebată despre disputa cu Simona Halep, aceasta a glumit: „Sper să jucăm mai mult decât în ultimele două meciuri”.

Simona Halep vrea să se răzbune pe Swiatek

La Roland Garros 2020, tot în faza optimilor de finală, Swiatek o elimina pe Simona cu un categoric 6-1, 6-2. Acum, cele două se pot duela în aceeași fază a competiției, dar în Australia. Cele două au mai avut un meci direct, în optimile Roland Garros. Simona câștiga atunci, scor 6-1, 6-0.