Liga 2

Liga 2, etapa 16. Petrolul - Metaloglobus 1-0 » „Lupii galbeni” urcă pe loc de play-off

+4 Foto
Petrolul - Metaloglobus // foto: Facebook @ FC Petrolul Ploiesti

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 23 February 2021

Petrolul Ploiești s-a impus cu Metaloglobus în ultimul meci al etapei 16 din Liga 2, scor 1-0.

• Turris Tr. Măgurele s-a retras din campionat în această iarnă. Toate rezultatele teleormănenilor au fost anulate.
  • FC U Craiova 1948 urma să joace chiar cu Turris în această etapă, astfel că oltenii au stat în weekend.

Petrolul - Metaloglobus 1-0

Unicul gol al meciului de pe „Ilie Oană” a fost reușit de Vasile Buhăescu, în minutul 55. Atacantul „lupilor galbeni” a șutat cu latul, la coțul lung, din apropierea careului mic. Petrolul a avut o șansă imensă de a duce scorul la 2-0 în minutul 83, dar căpitanul Pol Roige a fost autorul unei ratări incredibile. Din 6 metri, a șutat pe lângă!

+4 Foto

Petrolul a urcat pe locul 5 în Liga 2, având 24 de puncte, dar și un meci în plus față de toate celelalte echipe din TOP 6, în afară de ASU Poli Timișoara, ocupanta locului secund.

Rapid - Ripensia 2-2

Rapid a scăpat dramatic victoria. Giuleștenii au avut 2-0, prin golurile lui Jorza și Hlistei, dar s-au văzut egalați în ultimele 15 minute. Piftor a egalat în minutul 75, cu un șut violent de la 18 metri, iar Andrei Macrițchi a marcat în minutul 90+3, cu capul, din 6 metri, după o fază fixă.

• Au marcat: Jorza 45+2, Hlistei 64 / Piftor 75, A. Marcrițchi 90+3
  • Vezi AICI VIDEO

Rapid: Drăghia – Voicu, Igat, Dandea, Florică – Jorza, Pănoiu – Ursu, Al. Ioniță, Hlistei – Ad.Bălan
Rezerve: Moldovan, unic, Finica, Lazăr, Bradu, Barbu, Sefer, R. Ilie, Drăghiceanu
Antrenor: Nicolae Grgiore

Ripensia: Dobre -Al. Popovici, Lalic, Tieranu, Gladun - Călin, Neagu, Stoi, - Piftor, Sokovic, Marcițchi
Rezerve: Miklos, Sturzu, Rogac, Golda, Maric, Fridrich, Coulibaly, Ene, Tudorache
Antrenor: Cosmin Petrescu

Unirea Slobozia s-a impus în deplasare, 2-0 pe terenul lui Aerostar Bacău, iar cu același scor s-a impus și Csikszereda Miercurea Ciuc, acasă, cu CSM Reșița.

Comuna Recea – Chiajna s-a terminat la egalitate, 0-0, iar partida dintre CSM Slatina și CS Mioveni a fost întreruptă în prima repriză, după 18 minute, din cauza zăpezii care a acoperit terenul. Organizatorii au făcut eforturi pentru a curăța terenul, dar partida a fost reprogramată pentru duminică, ora 13:00.

În ultimul meci al zilei, Dunărea Călărași și Farul au remizat, 1-1, după ce oaspeții au avut 1-0 la pauză.

Comuna Recea - Chiajna 0-0

Partida de la Recea s-a jucat pe un teren impracticabil, care pune probleme ambelor formații.

Poli Timișoara - Gloria Buzău 2-0. Dan Alexa, pas important spre play-off

ASU Poli Timișoara s-a impus în fața celor de la SCM Gloria Buzău, scor 2-0, și urcă momentan pe locul secund în Liga 2. U Cluj a trecut de revelația Viitorul Pandurii, scor 2-1.

Poli și Gloria s-au chinuit pe gazonul teribil de pe „Dan Păltinişanu”. Timișorenii s-au apărat precis, agresiv, pe stilul echipelor pregătite de Dan Alexa, și au punctat cu o altă specialitate a casei, fazele fixe. Fundașul central Ioan Mera a deschis scorul în minutul 61, cu o lovitură de cap, din 6 metri. Dorin Codrea a stabilit rezultatul final în minutul 67, tot după o centrare venită din flancul drept.

Cu această victorie, Poli urcă pentru moment pe locul secund în Liga 2, cu 27 de puncte, la 3 lungimi în spatele liderului FC U Craiova 1948.

U Cluj, victorie cu ACS Viitorul Tg. Jiu

U Cluj a făcut un pas important spre play-off. Formația lui Costel Enache s-a impus în deplasarea cu revelația Viitorul Pandurii, scor 2-1. Ambele reușite ale clujenilor au fost semnate de Ribeiro, prima cu un șut plasat, de la 10 metri de poartă, iar a doua din penalty, în minutul 76. Gazdele au reaprins finalul în minutul 77, cu golul marcat de Daniel Paraschiv.

Viitorul Tg. Jiu - U Cluj 1-2

Viitorul Pandurii: D. Rusu - Buleică, Baican, Lixandru, Copaci - Prejmerean, Tegle - Dragu, Cioiu, Şerbănescu - D. Paraschiv
Rezerve: R. Bodea, Ciul, Chiorean, Gîrbiţă, D. Buia, Bădăuţă, Mitrică, Misaras, Vulpe
 Antrenor: Flavius Stoican

U Cluj: Muţiu - Dican, A. Răuţă, S. Luchin, Taub - N. Pîirvulescu, I. Filip, Atska, R. Hora - Golan - Meşter
Rezerve: Gorcea, Chacana, Ogbu, A. Pop, C. Ştefănescu, L. Rus, Al. Negreag, R. Sburlea Antrenor: Costel Enache

Toate detaliile despre sezonul din Liga 2

FRF a schimbat modul de desfășurare în Liga 2 pentru acest sezon. A introdus play-off și play-out, dar, spre deosebire de Liga 1, nu va apela la înjumătățire. Primele 6 echipe, cele care vor accede în play-off, își vor păstra punctele întregi, care se vor adăuga celor pe care le vor acumula pe parcursul celor 10 etape, fiindcă în play-off se va juca tur-retur.

Același lucru va fi valabil și în play-out, ultimele 14 grupări vor rămâne cu punctajul acumulat în campionatul normal. Se vor face apoi două serii, dar aici se va disputa un singur meci direct, nu tur-retur.

Din Liga 2 vor promova direct primele două clasate, iar ocupantele locurilor 3 și 4 vor susține meciuri de baraj, tur-retur, cu pozițiile 13 și 14 din play-out-ul Ligii 1. Din Liga 2 vor retrograda ultimele două clasate din cele două serii de play-out, iar cele care vor fi antepenultimele vor disputa un baraj, tot în dublă manșă: cine câștigă rămâne în liga secundă, cine pierde va retrograda în Liga 3.

Echipele sunt obligate să folosească, pe toată durata meciurilor, un jucător eligibil U19 şi unul eligibil U21.