MM Stoica îl contrează pe Becali: „N-a avut răbdare, ca de obicei”

Mihai Stoica, managerul general FCSB, îl „înțeapă” pe patronul Gigi Becali pentru faptul ca n-a avut răbdare cu atacantul sosit în această iarnă la roș-albaștri, Ante Vukusic (29 de ani).

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 19 februarie 2021

„Vukusic nu s-a antrenat două luni și jumătate deloc, înainte să vină la noi. El a fost golgeterul campionatului sloven, apoi au fost niște probleme între el și conducere. A fost lăsat liber în ultima clipă, n-a jucat, a venit total nepregătit.

Ca de obicei, cineva n-a avut răbdare cu Vukusic, dar astea se întâmplă și în campionatele puternice, uite cum Dennis Man a intrat la Parma imediat după transfer, nici nu se antrenase cu echipa”, a declarat MM Stoica, potrivit digisport.ro.

450.000 de euroeste cota de piață a lui Vukusic, conform Transfermarkt

Ante Vukusic, OUT de la FCSB după doar 3 meciuri?

Vukusic a evoluat în trei partide pentru FCSB, în total acumulând 85 de minute în tricoul bucureștenilor. A debutat în campionat, în victoria cu Dinamo din „Ștefan cel Mare” (1-0), meci în care a lovit bara la prima sa ocazie de poartă. A urmat meciul cu Academica Clinceni, în care a jucat o repriză întreagă, apoi partida de Cupă cu Dinamo, pierdută de FCSB, 0-1.

Fără gol sau pasă de gol în dreptul său, Vukusic pare să fi fost scos din ecuație de finanțatorul Gigi Becali, cunoscut pentru răbdarea limitată pe care o are cu fotbaliștii. În meciul cu Hermannstadt (0-1) n-a făcut parte din lot.

De altfel, la FCSB devine o obișnuiță ca atacanții să eșueze. La fel ca Vukusic au pornit și Adrian Petre și Sergiu Buș, înainte să fie dați afară.