Cupa Romaniei

Chindia - CS Universitatea Craiova 0-1. VIDEO + FOTO Craiova, prima semifinalistă din Cupa României!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 02 March 2021

CS Universitatea Craiova este prima semifinalistă din Cupa României! Oltenii au eliminat-o pe Chindia Târgoviște în „sferturi”, scor 1-0.

CS Universitatea și Chindia și-au împărțit victoriile. Dâmbovițenii s-au impus cu 1-0 în Liga 1, în urmă cu 4 zile, iar oltenii și-au luat astăzi revanșa. Emil Săndoi a început cu o formulă mult schimbată, 6 fotbaliști noi în echipa de start, în timp ce grecul Ouzounidis a mizat pe tot ce avea mai bun.

Chindia - Craiova 0-1. Oltenii sunt în semifinalele Cupei României

Craiova a controlat partida de la un capăt la celălalt și a marcat unicul gol în minutul 26. George Cîmpanu a profitat de o eroare în lanț în careul advers, a intrat în posesia balonului și a șutat la colțul scurt. Portarul Moldovan a scăpat balonul.

Chindia nu a avut puterea să dea replica. În partea secundă, dâmbovițenii nu și-au creat nicio ocazie importantă. Tot CS Universittea a fost mai aproape de gol. Alexandru Tudorie a lovit bara în minutele de final, cu un șut puternic, de pe loc.

Chindia - CS Universitatea Craiova 0-1

S-a încheiat partida! Craiova merge în semifinalele Cupei României.
min. 87: Tudorie șutează superb, de pe loc, de la marginea careului de 16 metri. Mingea se duce la colțul lung și lovește bara.
min. 71: Fostul dinamovist Camara intră în locul lui Baiaram.
min. 60: Craiova a mutat din nou jocul în jumătatea adversă, dar fără să își creeze vreo oportunitate clară de gol.

A început repriza secundă!

S-a încheiat prima repriză!
min. 41: Grecul Ouzounidis e obligat să schimbe și el. Screciu a resimțit probleme muscular eși a fost înlocuit cu Ovidiu Bic.
min. 35: Emil Săndoi efecutează două modificări. Neguț și Marco Dulca intră în locul lui Atanase și Paul Iacob.
min. 33: CS Universitatea Craiova continuă să aibă inițiativa. CHindia se mulțumește să absoarbă presiunea, dar fără zvâcniri pe contraatac.
min. 25, gol Craiova, 0-1: George Cîmpanu deschide scorul cu un șut din careul de 16 metri, după o dublă eroare în tabăra Chindiei. Dumitrașcu a pierdut mingea, iar Moldovan nu a blocat șutul, unul la colțul scurt.

min. 18: CS Universitatea Craiova cerut lovitură de la 11 metri la un duel între Marius Constantin și Iacob.
min. 8: Paul Iacob vine lansat și reia cu capul, din 5 metri, dar lovește doar bara transversală.