Cupa Romaniei

FOTO+VIDEO. Petrolul - Astra 0-3 » Giurgiuvenii, prea buni pentru echipa lui Moldovan! Primele 3 semifinaliste din Cupă

+23 Foto
Astra s-a calificat în semifinalele Cupei României, după 3-0 în „sferturi” cu Petrolul.

Articol de Raed Krishan (foto)  —  miercuri, 03 martie 2021

Astra merge în semifinalele Cupei României!

Astra a dominat autoritar partida, respectându-și astfel statutul de echipă aflată într-un eșalon superior. Prahovenii aproape că nu au contat pe propriul stadion.

Deși nu a marcat, prima repriză i-a aparținut în totalitate trupei lui Neagoe. Confruntarea s-a decis în decurs de 10 minute, în partea a doua. Mai întâi, Merloi a profitat de o respingere inexactă a lui Lică și l-a învins din voleu pe Kitanov, în urma unei faxe fixe ('50).

Apoi, Krpic, de la punctul cu var, a securizat calificarea Astrei ('61). Ca seara să fie complet ratată de Petrolul, lui Kitanov i s-au înmuiat picioarele pe final și nu a mai putut respinge lovitura de cap trimisă de Wuthrich ('81).

Până la final, Vajushi s-a făcut de râs de la 11 metri, executând lamentabil o lovitură de pedeapsă în minutul 86.