FOTO. PSG, fii pe fază! Barcelona a reușit „remontada” cu Sevilla » THRILLER în semifinalele Cupei

+10 Foto
Barcelona s-a calificat în finala Copa del Rey, după ce a trecut - scor 3-0 - de Sevilla, în returul semifinalelor. Andaluzii câștigaseră prima manșă cu 2-0.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 04 martie 2021

Dembele a deschis rapid scorul ('12) pe „Camp Nou”, cu un șut splendid. De la 17 metri, francezul a trimis direct la vinclu. Vaclik a rămas fără reacție.

În ciuda reușitei din startul partidei, misiunea catalanilor nu a fost deloc ușoară.

O fază-cheie s-a desfășurat în minutul 73. Ter Stegen l-a blocat de la 11 metri pe Lucas Ocampos, care a executat modest penalty-ul comis de Oscar Mingueza.

Golul din '90+4 a trimis Barcelona - Sevilla în prelungiri

Chiar în ultimul minut al întâlnirii, Pique a trimis semifinala în prelungiri. Centrare Griezmann din partea stângă, reluare cu capul, la lung, a liderului din apărarea blaugrana ('90+4). Cu două minute în urmă, Fernando Reges (Sevilla) fusese eliminat, după ce a văzut al doilea cartonaș galben.

Braithwaite, cu golul din minutul 96, a adus calificarea trupei lui Koeman în ultimul act al Cupei Spaniei! VIDEO AICI CU TOATE GOLURILE!

Returul celeilalte semifinale, Levante - Bilbao, se va disputa azi, de la ora 22:00. Manșa tur s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.