FOTO+VIDEO. UTA - CFR Cluj 0-1 » Mai buni cu Iordănescu în tribune! Campioana trece peste FCSB după un joc crâncen. Clasamentul LIVE

+38 Foto
CFR Cluj a învins-o pe UTA, la Arad, scor 1-0, în runda cu numărul 26 din Liga 1.

Articol de Alexandra Fechete (foto)  —  sâmbătă, 06 martie 2021

Prima repriză a fost săracă în ocazii, iar cele două echipe au amenințat în puține momente poarta adversă.

Adi Păun (38) a ratat prima oportunitate a partidei de la Arad. Și-a ridiculizat un adversar la marginea careului și l-a testat cu un „lob” superb pe Balauru, care a intervenit la rându-i spectaculos.

Câteva zeci de secunde mai târziu, gazdele au răspuns prin Roger (39). Brazilianul nu a găsit spațiul porții din câțiva metri, încurcat și de viteza pasei șutate venite de la Hora.

UTA - CFR Cluj 0-1. Gol cu Edi Iordănescu în tribune

+38 Foto

Edi Iordănescu n-a prins pe bancă finalul partidei, protestând vehement la jumătatea reprizei secunde (66) pentru un corner care i s-ar fi cuvenit.

Însă efectivul campioanei n-a acuzat eliminarea antrenorului. Câteva secvențe mai târziu, după ce Iordănescu Jr. a primit cartonașul roșu din partea „centralului” Adrian Cojocaru, CFR a spart gheața în urma unei faze marcă înregistrată.

Centrare de manual a lui Ciprian Deac din corner - reluare, cu capul, a fundașului-golgeter Vinicius (68).

10 eliminăriare Edi Iordănescu în cariera de antrenor (cele mai multe din România). Este prima ca tehnician al CFR-ului

Clasament Liga 1: presiune pe FCSB

CFR o depășește astfel pe FCSB în fruntea clasamentului. Trupa lui Petrea poate restabili egalitatea la vârf duminică, în cazul unui succes cu Gaz Metan.

UTA - CFR Cluj 0-1

UTA - CFR Cluj, echipele de start

UTA: D. Balauru - Peteleu, Da Silva, F. Ilie, Shliakov - L. Antal, Isac, Vorobjovas, Buhăcianu - Roger - A. Petre
REZERVE: Fl. Iacob - Melinte, Tomozei, Roșu, C. Albu, Rusu, Bustea, Rus, Hora
ANTRENOR: Laszlo Balint

CFR CLUJ: Bălgrădean - Camora, Vinicius, Ben Youseff, C. Manea - Deac, Bordeianu, Gîdea - Chipciu, Debeljuh, Costache
REZERVE: Sandomierski - Susic, Latovlevici, Ciobotariu, Hoban, Luis Aurelio, Itu, Păun, Rondon
ANTRENOR: Edward Iordănescu

Stadion: „Francisc Neuman"
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / Asistenți: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel) și Tunyogi Ferencz (Zalău)