ASTRA - HERMANNSTADT 2-1. Echipa lui Neagoe câștigă după ce a fost condusă! Cum arată clasamentul din Liga 1

Astra - Hermannstadt / Sursă foto: captură Look Sport

Articol de Dănuț Pitaru  —  Sunday, 07 March 2021

Astra s-a impus pe teren propriu, 2-1, în fața lui Hermannstadt, în etapa a 26-a din Liga 1 după ce oaspeții au deschis scorul.

Meciul a început tare, cu două goluri în primele 15 minute. Hermannstadt a deschis scorul în minutul 11, prin Bagaric. Atacantul a finalizat cu un șut la colțul lung, de la 10 metri, după o acțiune personală.

Avantajul sibienilor a durat doar patru minute. Mijlocașul Mihai Răduț, aflat la meciul 200 în Liga 1, a marcat golul său cu numărul 20. Jucătorul Astrei a marcat cu capul, din 6 metri, după un corner.

Până la pauză, Astra a mai avut o ocazie importantă prin Wutrich, care a trimis puțin pe lângă poartă din lovitură liberă.

Giurgiuvenii au stabilit scorul final în minutul 57. După o acțiune personală, Răduț a pasat în fața porții, iar Krpic a trimis în poarta goală, din 3 metri.

Până la final, elevii lui Eugen Neagoe s-au mulțumit cu păstrarea avantajului, în timp ce Hermannstadt nu a putut egala.

Grație acestei victorii, Astra urcă pe 9, cu 32 de puncte, la 5 de Academica Clinceni, locul 6. Hermmanstadt rămâne pe 15, cu 22 de puncte.

Astra - Hermannstadt 2-1

Astra - Hermannstadt, echipele de start

Astra: Lazar – Sousa, Găman, Graovac, Lamanje – Răduț, Candija, Pahonțu – V. Gheorghe, Kripic, Stahl
Rezerve: Popa, Raspovic, Jovanovic, D. Bruno, Crepulja, Wutrich, Merloi, Balaure, Montini
Antrenor: Eugen Neagoe

Hermannstadt: Figueiredo – Mățel, Matricardi, Viera, Opruț – Sîntean, Pires, Aosman, Mayoral -  Sebaihi, Bagaric
Rezerve: Popa, Stoica, Dâlbea, Aralica, Addae, Vodă, Scarlatache, Belu
Antrenor: Liviu Ciobotariu