FCSB - Gaz Metan 1-0 » 3 puncte cu un șut pe poartă: roș-albaștrii, salvați de Florin Tănase în prelungiri

FCSB - Gaz Metan FOTO: sportpictures.eu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 07 martie 2021

FCSB a câștigat meciul cu Gaz Metan din etapa 26 a Ligii 1 grație unui gol reușit de Florin Tănase (26 de ani) în minutele de prelungire, la singurul șut pe spațiul porții al roș-albaștrilor. „Centralul” Iulian Călin a avut o zi groaznică la serviciu: nu a văzut 3 penalty-uri!

Prima repriză de pe „Arena Națională” le-a aparținut oaspeților, care au trecut pe lângă deschiderea scorului în mai multe faze. Adama Sarr, în două rânduri, și Nasser Chamed i-au dat emoții lui Vlad, dar execuțiile lor au fost imprecise.

Prestația elevilor săi din prima repriză l-a nemulțumit vizibil pe Toni Petrea, care a apelat la prima schimbare încă din minutul 37. Ante Vukusic i-a luat locul lui Răzvan Oaidă, dar mutarea nu a dat roade.

Florin Tănase o salvează pe FCSB

FCSB a dat semne de viață în a doua repriză și a avut cea mai mare ocazie a meciului, prin Octavian Popescu. Tânărul fotbalist a trimis mult peste poartă din doar câțiva metri, după o centrare a lui Olimpiu Moruțan.

Golul izbăvitor a venit în minutul 90+1 și a fost reușit de golgheterul Ligii 1, Florin Tănase, care a deviat pe spate, cu capul, o centrare a lui Olimpiu Moruțan.

Meciul a fost extrem de complicat pentru arbitrul Iulian Călin, care nu a văzut 3 penalty-uri -DETALII AICI

Clasament Liga 1: FCSB redevine lider

FCSB ajunge la 57 de puncte și își recapătă poziția de lider, ocupată de CFR Cluj până la acest meci.

FCSB - Gaz Metan 1-0

FCSB - Gaz Metan: echipe de start

FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic - Șut, Olaru, Oaidă - Moruțan, Fl. Tănase, Oct. Popescu
Rezerve: Straton, Crețu, Panțîru, Simion, Haruț, Vukusic, Vînă, Perianu, Niță
Absenți L. Filip, Dr. Nedelcu (accidentați), Fl. Coman (suspendat)
Antrenor: Toni Petrea

Gaz Metan: Pleșca - Butean, Baco, Yuri, Velisar - Alceus, Chamed, Gabriel - Valente, R. Romeo, Plumbuitu
Rezerve: Buzbuchi, Trif, Ciocan, Larie, Junior, A. Sarr, Deaconu, Morar, Ze Manuel
Antrenor: Mihai Teja

Stadion: „Arena Națională”
Arbitru: Iulian Călin // A1: Mircea Orbuleț; A2: Mircea Grigoriu