Stranieri

Antrenorul Parmei și-a distrus jucătorii: „Nu pot să-mi explic! Cum să faci asta?!”

+19 Foto
Roberto D'Aversa (45) de ani, antrenorul Parmei, și-a criticat dur jucătorii pentru modul în care au gestionat finalul de meci cu Fiorentina (3-3).

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 07 March 2021

Parma a intrat în avantaj prima dată în minutul 90, grație golului reușit de Valentin Mihăilă, în urma unei faze la care a participat și Dennis Man (detalii, AICI). Totuși, „cruciații” nu au câștigat partida, întrucât Iacoponi și-a introdus mingea în propria poartă în prelungiri (90+4).

Roberto D'Aversa, după Fiorentina - Parma 3-3: „Nu-mi pot explica finalul!”

„Am fost superiori și azi, ca în cele mai multe dintre meciurile trecute. Marcăm multe goluri, dar nu suntem în stare să câștigăm toate punctele. Fiorentina se afla într-o serioasă dificultate, mai aveam 3 minute și câștigam. Am scăpat victoria pe final, dar nu e ceva nou pentru Parma

Dacă avem puterea să întoarcem rezultatul, nu înțeleg cum nu te poți concentra în ultimele două minute. Personalitatea și dorința de a obține victoria nu pot fi antrenate! Trebuie să găsim o soluție. Le-am făcut cadou celor de la Fiorentina golurile 1 și 3.

Am un regret, bineînțeles, pentru că ratăm oportunități din cauza unor erori individuale. Nu pot să-mi explic ce s-a întâmplat pe final. Nu reușim niciodată să închidem un joc”, a declarat D'Aversa pentru Sky Sport Italia.

VIDEO. Vezi golul lui Mihăilă din Fiorentina - Parma 3-3