Stranieri

Valentin Mihăilă, cea mai mare notă dintre jucătorii Parmei în remiza cu Fiorentina! » Ce scriu italienii despre Dennis Man

+19 Foto
Valentin Mihăilă a înscris în Fiorentina - Parma 3-3 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 07 martie 2021

Valentin Mihăilă (21 de ani) și Dennis Man (22) au contribuit la egalul obținut de Parma pe terenul Fiorentinei, scor 3-3.

Introdus pe teren la pauză, la scorul de 2-1 pentru Fiorentina, Mihăilă a contribuit la golul doi, fiind autorul centrării către Kurtic, și a înscris pentru 3-2 în minutul 90. Și Dennis Man, aruncat în luptă în minutul 62, a fost activ. A ratat o șansă mare chiar înainte de golul lui Mihăilă și a contribuit la construcția fazei care a dus la golul fostului jucător al Craiovei.

Notele primite de Valentin Mihăilă și Dennis Man după Fiorentina - Parma

Prestația lui Mihăilă a fost apreciată de presa locală, iar ParmaToday i-a acordat românului nota 6,5, cea mai mare din echipă, la egalitate cu Kurtic și Kucka. „Pregătit să accelereze și să încerce lucruri, dar nu i-a fost ușor să scape de Milenkovic. A marcat un gol după ce a păcălit fundașul”, au scris italienii despre Mihăilă.

Dennis Man a primit un calificativ onorabil la rândul său, 6: „Ce șansă a avut românul, care nu a întors capul spre poartă după ce a primit o pasă delicioasă de la Pezzella. Are meritul de a începe faza care a dus la golul lui Mihăilă de 3-2”, este caracterizarea făcută pentru arădean.

Cei de la SofaScore au fost și mai generoși în acordarea notelor. Mihăilă a primit 7,3, cel mai mare rating de la Parma, la egalitate cu Kurtic. Man, în schimb, a fost notat cu 6,4.

VIDEO. Vezi golul lui Mihăilă din Fiorentina - Parma

Valentin Mihăilă în Fiorentina - Parma:

• Șuturi / șuturi pe poartă: 1/1
  • Driblinguri încercate / reușite: 1/0
  • Atingeri: 14
  • Pase încercate / reușite: 8/5 (63%)
  • Centrări încercate / reușite: 2/0 (centrarea de la golul 2 a fost deviată, motiv pentru care nu este trecută la centrări reușite)