Ultimatum pentru Jerry Gane! 3 motive pentru care antrenorul lui Dinamo riscă să fie demis azi

FOTO Elena Driu

Articol de Eduard Apostol, Liviu Manolache  —  luni, 08 martie 2021

Jucătorii lui Dinamo au cifre groaznice în atac, n-au marcat deloc în repriza secundă în 2021. Încă un eșec i-ar fi fatal antrenorului Ionel Gane.

Dinamo este în semifinalele Cupei României, însă în campionat jonglează din nou cu retrogradarea. Ofensiva fostului atacant Ionel Gane e la pământ!

Ionel Gane riscă să fie demis de la Dinamo

Cifrele sunt teribil de proaste, confirmă decăderea echipei în preajma finalului sezonului regulat:

• „Câinii" au cel mai slab atac din Liga 1 în 2021! Au marcat doar 5 goluri, în 10 etape din acest an calendaristic, și, șocant!, niciunul în repriza secundă. Au fost luat în calcul toate formațiile până la startul etapei 26.
  • Roș-albii n-au mai marcat de 441 de minute în campionat, de la reușita din penalty a lui Sorescu în victoria cu UTA (1-0).
  • Elevii lui Gane au obținut doar un punct în ultimele 5 etape, în care nu au marcat niciun gol.

Situația lui Gane este la limită. Capitalul său de imagine s-a năruit, mulți fani au ajuns să-i ceară demisia în mediul online, chiar și cei din DDB au transmis că analizează situația, întrucât nici victoria cu Dunărea Călărași (3-1) din „sferturile" Cupei nu a adus liniștea înaintea partidei de la Voluntari.

Acolo unde „câinii" vor da peste Ioan Andone, Bogdan Bălănescu, în administrație, și peste Tamaș și Pesici, printre adversari.

5 goluriau marcat dinamoviștii în campionat în 2021: Fabbrini, Nemec, Magaye, Puljici și Sorescu

17 punctea adunat Gane ca antrenor al roș-albilor, 5 victorii, 2 remize și 7 eșecuri, golaveraj 11-19

14 victoriia strâns Dinamo în 17 meciuri de campionat cu FC Voluntari, ilfovenii bifând două succese. În tur, Dinamo s-a impus cu 3-0

39 de jucătoriau folosit atât Dinamo, cât și Voluntari, cei mai mulți dintre toate competitoarele

VIDEO Șeful din acte de la Dinamo dezvăluie noua promisiune a spaniolilor: „I s-a dat mesaj contabilei”