FOTO » Ion Crăciunescu a criticat dur un arbitru din Liga 1: „Cum să nu vezi așa ceva?! N-ai voie!”

Ion Crăciunescu, 70 de ani, fost mare arbitru internațional, consideră că FC Argeș ar mai fi trebuit să beneficieze de un penalty în partida câștigată cu Poli Iași, scor 2-1.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 08 March 2021

Argeș a deschis scorul din penalty, în minutul 6. Un sfert de oră mai târziu, Frăsinescu a comis încă un fault în careu, asupra lui Malele, marcatorul primului gol. Inexplicabil, „centralul” Lucian Rusandu a lăsat jocul să continue de această dată.

Ion Crăciunescu, despre eroarea lui Rusandu: „Cum să nu vezi așa ceva?!”

„Arbitrul era plasat foarte bine. Cum să nu vezi așa ceva?! E ținere, piedică. Mai avea să dea galben pentru simulare! N-ai voie să nu dai penalty aici!

Nu înțeleg de ce se încearcă atât de mult cu acest Rusandu, dar din Grecia poate se văd altfel lucrurile. A mai greșit o dată în acest meci, trebuia să-i acorde cartonașul roșu lui Frăsinescu la faza primului penalty, e atac grosolan”, a declarat Crăciunescu în emisiunea „Digi Sport Special”.

Momentul în care Frăsinescu îl faultează pe Malele iar Rusandu nu acordă penalty / Captură Digi Sport