Manchester City a demolat-o pe Southampton, într-un meci cu 7 goluri

Manchester City - Southampton 5-2. foto: Guliver/Getty Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 10 martie 2021

Manchester City a obținut o nouă victorie categorică în Premier League, 5-2 cu Southampton, și are un avans de 14 lungimi față de locul secund.

Scurtcircuitată după eșecul neașteptat cu Manchester United (0-2), trupa lui Guardiola s-a dezlănțuit cu Southampton, locul 14 în campionat. Victoria a fost în stilul clasic implementat de Pep la City: fotbal-șampanie, ofensivă totală!

Manchester City - Southampton 5-2. Încă un recital în stilul lui Guardiola

A fost din nou recital pe „Etihad Stadium”. La pauză, City conducea deja cu 3-1, după reușitele semnate de Kevin De Bruyne, Mahrez și Gundogan. Oaspeții reușiseră să egaleze la unu, însă golul marcat nu a făcut decât să provoace furia mașinăriei de fotbal din Manchester.

După pauză, Mahrez și De Bruyne și-au mai trecut încă o dată numele pe lista marcatorilor, semnând golurile unei noi victorii în ritm de TGV a liderului din Anglia.

Manchester City are un avans liniștitor în fruntea Premier League. „Cetățenii” au 68 de puncte și 14 puncte avans față de urmăritoarea și rivala Manchester United.