Liga Campionilor

VAR, eroare mare în Barcelona - PSG! Catalanii puteau relansa lupta pentru calificare

+24 Foto
Penalty-ul ratat de Leo Messi în PSG - Barcelona, la scorul de 1-1, ar fi trebuit repetat.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 11 martie 2021

PSG - Barcelona. Penalty-ul ratat de Leo Messi necesita repetare

Barcelona putea trece în avantaj la Paris chiar înainte de pauză. Doar că Leo Messi, autorul unui supergol în minutul 37, a transformat modest penalty-ul obținut de Griezmann ('45+3), în picioarele lui Keylor Navas, care plecase deja în stânga „decarului” argentinian.

Chiar și așa, Messi avea dreptul unei repetări. Motivul? Înainte să execute, Marco Verratti (încercuit în imagine) a invadat semiluna din marginea careului mare.

Conform regulamentului în vigoare, jucătorii nu au voie să pătrundă la penalty-uri în „D”-ul din buza careului, zona având aceeași calitate ca suprafața de pedeapsă propriu-zisă.

Brigada condusă de britanicul Anthony Taylor a verificat doar ca Navas să fi ținut cel puțin un picior pe linia porții, ceea ce s-a și întâmplat. Poziția lui Verratti le-a scăpat inclusiv arbitrilor din cabina VAR. Greșeală mare de arbitraj!