CFR Cluj - Poli Iaşi 4-0. VIDEO + FOTO Campioana, victorie zdrobitoare și fără atacanți » Napoli, debut îngrozitor! Clasamentul ACUM

+20 Foto
CFR CLUJ - POLI IAȘI, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de Raed Krishan (foto)  —  duminică, 14 martie 2021

CFR Cluj a învins-o lejer pe Poli Iași, scor 4-0, și o egalează din nou pe FCSB în fruntea clasamentului din Liga 1.

Fără 3 dintre primii 4 marcatori, Debeljuh, Costache și Rondon, pozitivi cu Covid-19, campioana s-a aruncat în ofensivă. A avut nevoie de 8 șuturi pe spațiul porții pentru a marca. Cel care a spart gheața a fost Alexandru Chipciu, cu un șut de la marginea careului de 16 metri, la care Brănescu a avut o reacție întârziată.

În prelungirile primei părți, Omrani a punctat și el. Le-a luat fața fundașilor și a punctat de la colțul scurt. Itu, cel care a oferit centrarea, a fost însă într-o poziție suspectă de ofsaid.

Ciprian Deac, „dublă” în CFR - Poli Iași

Omrani și-a trecut în cont și o pasă decisivă. În minutul 61, l-a lansat pe Ciprian Deac, iar veteranul de la mijlocul campioanei a înscris cu sânge rece. „Decarul” clujenilor a stabilit rezultatul final în minutul 87, cu o execuție simplă. A fost lăsat singur cu portarul de o pasă elegantă, cu călcâiul, a lui Runar Sigurjonsson, primul islandez din istoria Ligii 1.

CFR Cluj a obținut a 4-a victorie consecutivă și o egalează din nou pe FCSB în fruntea clasamentului din Liga 1. Vineri, 19 martie, cele două se întâlnesc în meci direct. Poli Iași nu a mai câștigat un meci de pe 20 decembrie, 1-0 cu Hermannstadt, și este ultima, cu doar 16 puncte.

Clasament Liga 1:

CFR CLUJ - POLI IAȘI 4-0

CFR CLUJ - POLI IAȘI, echipe de start:

CFR Cluj: Sandomierski - Susic, Vinicius, A. Burcă, Latovlevici - C. Deac, Bordeaianu, Itu - Gîdea, Omrani, A. Păun
Rezerve: Arlauskis - Ciobotariu, Ben Youssef, Hoban, Sigurjonsson, L. Aurelio, M. Pereira, Chipciu, Carnat
Antrenor: Edi Iordănescu

Poli Iași: Brănescu - Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Bușu - R. Popa, Vanzo - Calcan, D. Flores, A. Stan - Duranovic
Rezerve: Axinte - Cană, Zaharia, Vega, De Iriondo, Acosta, Platini, R. Lopes, Gaitan
Antrenor: Nicolo Napoli

Stadion: CFR „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel / Asistenți: Ghinguleac Radu Adrian și Vatamanu Cosmin (toți din Bucureşti)

VIDEO Cine este jucătorul pe care voia să-l dea afară Daniel Pancu înainte de a fi demis de la Poli Iași