Ilie Dumitrescu, încântat de un jucător după UTA - FCSB: „A gestionat bine fazele, dar are nevoie de timp”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 14 martie 2021

După a cerut ca FCSB să-i dea o șansă lui Andrei Istrate, Ilie Dumitrescu l-a lăudat pe atacantul de 18 ani după meciul de la UTA, 1-0.

Fostul internațional a explicat ce calități are tânărul vârf, care a bifat sâmbătă al doilea meci în Liga 1, și a încercat să explice de ce acesta a fost scos în minutul 83, deși intrase la pauză.

Mi-a plăcut cum a interpretat rolul de număr nouă! Dacă FCSB marca de 2-0, de 3-0, el nu mai era schimbat. Din raționament tactic l-a scos pe Istrate pentru a întări linia de mijloc cu Perianu, pe Tănase sau Coman nu-i puteai scoate.

El n-a căutat numai soluții în față, a protejat bine. Mi-a plăcut cum a jucat. A gestionat bine fazele, a avut ocazii.

E nevoie de timp pentru a se integra. El s-a demarcat bine mereu, dar Coman îl căuta pe Tănase, Tănase pe Moruțan. E nevoie de timp pentru Istrate să intre în aceste relații de joc”, a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit digisport.ro

VIDEO Victor Becali intervine în scandalul momentului de la FCSB: „Trebuie să lămuresc povestea”