VIDEO+FOTO Golul lui Omrani cu Poli Iași a format două tabere » Păreri opuse: „Nu a apucat să se retragă”

Billel Omrani (27 de ani) a marcat golul de 2-0 al duelului CFR Cluj - Poli Iași, dintr-o fază suspectă de ofsaid.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 14 martie 2021

CFR Cluj a dominat autoritar prima repriză a partidei din Gruia. A expediat 7 șuturi pe spațiul porții lui Brănescu, dar golurile au venit abia înaintea pauzei. Alexandru Chipciu a semnat prima reușită, în minutul 44. Omrani, rămas singurul atacant din lot, după cazurile recente de Covid-19, a stabilit rezultatul primei reprize, dintr-o fază suspectă.

CFR - Poli Iași. Golul lui Omrani a creat două tabere

Cătălin Itu a oferit centrarea la reușita lui Omrani. Mijlocașul „feroviarilor” se afla într-o poziție suspectă de ofsaid în momentul în care a primit pasa de la Ciprian Deac.

În platoul emisiunii „Fotbal Club”, de la Digi Sport, părerile au fost împărțite. Helmuth Duckadam a înclinat mai degrabă spre o poziție în afara jocului la Itu, în timp ce jurnalistul GSP Cristian Geambaşu a opinat că fotbalistul campioanei era într-o poziție regulamentară.

Cei doi comentatori ai partidei au fost însă categorici: „E ofsaid mare, nu cred că Itu a apucat să se retragă”.Reluările oferite de televiziunile care transmit meciul nu lămuresc pe deplin faza.