Europa League

VIDEO + FOTO Intrare criminală în Rangers - Slavia Praga » Talpă direct pe fața portarului!

+6 Foto
Kemar Roofe (28 de ani), atacantul lui Rangers, a fost eliminat în minutul 62 al partidei cu Slavia Praga, la scorul de 0-1, pentru o intrare brutală asupra portarului Ondrej Kolar (26 de ani).

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 18 March 2021

Kemar Roofe, recent revenit după o accidentare, a început disputa de pe Ibrox pe banca de rezerve. Steven Gerrard l-a introdus în minutul 55, în tentativa de a forța egalarea. După doar 7 minute, vârful a avut o intrare brutală.

Roofe, eliminat în Rangers - Slavia Praga

Roofe a urmărit o pasă lungă, trimisă peste defensiva campioanei Cehiei. I-a depășit în viteză pe apărători, dar portarul Kolar a ieșit inspirat și a boxat mingea. Kemar nu s-a oprit la timp. A urmărit balonul cu talpa ridicată și a intrat cu crampoanele direct pe fața goalkeeperului advers.

Contactul a fost unul extrem de violent, cehul având nevoie de intervenția urgentă a echipei medicale. Nu a mai putut continua partida, fiind scos cu targa în afara suprafaței de joc, după aproximativ 3 minute. „Centralul” israelian Orel Grinfeld a luat măsura corectă, cartonașul roșu.

Slavia, informații despre starea lui Kolar

Slavia Praga a anunțat că starea lui Ondrej Kolar este una stabilă. Portarul a fost transportat la spital, unde urmează să îi fie cusută tăietura provocată de crampoanele lui Roofe.