FOTO+VIDEO. Sepsi - Gaz Metan 1-1 » Viciere de rezultat la Sf. Gheorghe! Decizie catastrofală de arbitraj

+46 Foto
Sepsi și Gaz Metan au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 28 din Liga 1. Meciul a a fost influențat de o eroare gravă de arbitraj - penalty-ul acordat medieșenilor în repriza a doua.

Articol de Bogdan Bălaş (foto)  —  duminică, 21 martie 2021

Sepsi și Gaz Metan au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 28 din Liga 1. Meciul a fost influențat de o eroare gravă de arbitraj - penalty-ul acordat medieșenilor în repriza a doua.

Sepsi a deschis scorul în minutul 9 dintr-o lovitură de pedeapsă. Yuri i-a aplicat un „placaj” lui Safranko în careu, iar Vașvari a transformat fără emoții de la 11 metri.

Din minutul 60, când Francisco Junior a fost eliminat pentru un fault cu talpa deasupra gleznei lui Safranko (foto jos), Sepsi a jucat în superioritate numerică. Cu toate astea, nu a reușit să-și păstreze avantajul.

Sepsi - Gaz Metan 1-1 » Viciere de rezultat la Sf. Gheorghe!

În minutul 64, Gaz Metan a primit un penalty gratuit. Ronaldo Deaconu l-a angajat în flancul stâng pe Vlad Morar, extrema a pătruns în careu, însă a fost blocat, regulamentar, de Branislav Ninaj, fundașul lui Sepsi, care a executat un tackling perfect și a trimis mingea în corner.

Arbitrul întâlnirii, Cătălin Popa, a luat o decizie catastrofală: penalty pentru Gaz Metan, în ciuda protestelor vehemente venite din tabăra gazdelor.

Deaconu a egalat de la punctul cu var pentru 1-1, stabilind totodată și scorul final al întâlnirii.

FOTO. Cele mai tari imagini din partida Sepsi - Gaz Metan 1-1

Sepsi, a patra echipă care obține biletele pentru play-off

Sepsi este cea de-a patra echipă sigură de accederea în play-off, după granzii FCSB, CFR Cluj și Craiova. Remiza de ieri dintre FC Argeș și Clinceni, 1-1, înseamnă că echipa covăsneană și-a asigurat matematic biletele pentru „finala campionatului”.

Promovată în Liga 1 în 2017, Sepsi Sfântu Gheorghe bifează cea de-a doua calificare în play-off de când se află pe prima scenă. Covăsnenii mai reușiseră această performanță în sezonul 2018-2019, când au terminat pe locul 6. Anul trecut, Sepsi nu a prins play-off, ul, însă a ajuns în finala Cupei României, pierdută în fața FCSB-ului, scor 0-1.