FOTO + VIDEO Celtic - Rangers 1-1 » Ianis Hagi, schimbat în minutul 65! Remiză în „Old Firm”

+20 Foto
Ianis Hagi în Old Firm Derby FOTO Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 21 martie 2021

Celtic și Rangers au remizat, scor 1-1, în runda #32 din campionatul Scoției.

Pe Celtic Park a venit noua campioană a Scoției, Glasgow Rangers, iar gazdele nu le-au oferit garda de onoare înainte de episodul 423 din derby-ul „Old Firm”. Băieții lui John Kennedy au dorit să își demonstreze adevărata valoare în duelul cu marea rivală, după ce Celtic a ratat șansa de a-și trece al 10-lea titlu consecutiv în palmares și a stabili o performanță unică în campionatul Scoției.

1966-1974 și 2011-2020sunt perioadele în care Celtic a câștigat 9 campionate consecutive în Scoția

Celtic a deschis scorul în „Old Firm”, Rangers a egalat înainte de pauză

Celtic a început mai bine partida și a deschis scorul în minutul 23, prin Mohamed Elyounoussi, la prima ocazie importantă a partidei. Atacantul norvegian a înscris cu capul, din plonjon, după ce Edouard a centrat excelent din banda stângă.

În minutul 38, Rangers a restabilit egalitatea pe tabelă și a fost al 5-lea gol consecutiv pe care „The Gers” îl marchează din fază fixă contra celor de la Celtic. Borna Barisic a executat o lovitură de colț, Leon Balogun a prelungit pe spate, iar Alfredo Morelos a împins mingea în poartă din câțiva metri, iar aceasta a fost prima sa reușită în „Old Firm”.

Ianis Hagi, schimbat în minutul 65

Ianis Hagi a fost înlocuit de Steven Gerrard în minutul 65, cu Scott Arfield. Internaționalul român a avut o evoluție ștearsă înainte de partidele din preliminariile CM 2022.

Episodul cu numărul 423 din „Old Firm” s-a încheiat la egalitate, iar Celtic nu a reușit să învingă Rangers în sezonul regulat. În runda 11, Rangers s-a impus pe Celtic Park cu 2-0, iar în etapa a 22-a a câștigat la limită duelul de pe Ibrox Stadium, scor 1-0.

CELTIC - RANGERS 1-1

Au marcat: Mohamed Elyounoussi 23 / Alfredo Morelos 39

CELTIC - RANGERS, echipele de start:

CELTIC: Bain - Kenny, Welsh, Ajer, Laxalt - Brown - Christie, Turnbull, McGregor - Edouard, Elyounoussi
Rezerve: Barklas, Taylor, Duffy, Bitton, Griffiths, Klimala, Soro, Rogic, Forrest
Antrenor: John Kennedy

RANGERS: McGregor - Balogun, Goldson, Helander, Barisic - Kamara, Davis, Aribo - Hagi, Kent,Morelos
Rezerve: McLaughlin - Bassey, Zungu, Patterson, Wright, Roofe, Arfield, Defoe, Itten
Antrenor: Steven Gerrard

Nu cred că eu trebuie să îi pregătesc pe jucători pentru Old Firm, e ceva ce ar trebui să fie în ADN-ul tău. E un meci uriaș, cu siguranță. Chiar dacă am fost eliminați din Europa, sper să avem o performanță bună și un rezultat pozitiv.