Stranieri

FOTO. Udinese - Lazio 0-1 » Ștefan Radu egalează recordul lui Favalli: cele mai multe meciuri pentru Lazio

+7 Foto
Ștefan Radu // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 21 March 2021

Lazio a învins-o pe Udinese, scor 1-0 (etapa #28 din Serie A), în meciul #401 pe care Stefan Radu l-a jucat în tricoul romanilor.

• Fundașul român de 34 de ani a fost integralist în echipa lui Simone Inzaghi, iar azi a intrat definitiv în istoria lui Lazio.
  • Cu acest meci, Ștefan Radu a ajuns la 401 prezențe în tricoul lui Lazio, egalând recordul deținut de legendarul Giuseppe Favalli.

Marusic a reușit singurul gol al întâlnirii de pe „Dacia Arena” în minutul 37, șut spre vinclu, din interiorul careului.

Ștefan Radu scrie istorie la Lazio

Ajuns în ianuarie 2008 la Lazio, de la Dinamo, Ștefan Radu s-a impus în tricoul lui Lazio și devine un nume de referință în istoria clubului.

Potrivit presei italiene, proprietarul și președintele clubului, Claudio Lotito, speră să-l păstreze în echipă pe Ștefan încă un sezon. Pe 30 iunie, i se încheie contractul, însă i se va propune încă o prelungire, pe un sezon, pe care jucătorul o va accepta, aproape sigur. Va avea aproape 36 de ani în vara lui 2022, peste 14 în tricoul azur al lui Lazio.

6 trofeea cucerit Radu în 13 ani la Lazio: trei Cupe și trei Supercupe ale Italiei

Clasament Serie A

După 27 de etape, Lazio e pe locul 7 în Serie A, 49 de puncte, la o lungime de rivala Roma. Udinese se clasează pe 12 - 33 de puncte.

FINAL » Udinese - Lazio 0-1

Udinese - Lazio: echipele de start

Udinese: Musso – Becao, Bonifazi, Nuytinick – Molina, De Paul, Walace, Makengo, Stryger Larsen – Llorente, Pereyra
Rezerve: Gasparini, Scuffet, Zeegelaar, Ouwejan, Okaka, Nestorowski, Micin, Forestieri, Samir, De Maio, Braaf, Arslan
Antrenor: Luca Gotti

Lazio: Reina – Patric, Acerbi, Șt. Radu – Lazzari, Miliknovic-Savic, Leiva, Alberto, Marusic – Muriqi, Immobile
Rezerve: Strakosha, Alia, Akpa Akpro, Cataldi, Correae, Escalante, Lulic, Hoedt, Musacchio, Parolo, Pereira
Antrenor: Simone Inzaghi