Handbal

Dinamo s-a încurcat pentru prima dată în campionat

Articol de Marian Ursescu  —  Tuesday, 23 March 2021

După 18 victorii consecutive, Dinamo a făcut egal cu Potaissa Turda, 27-27. Ardelenii au cerut 7 metri la ultima fază, dar reluările TV nu le dau dreptate.

Etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor, disputată luni și marți, la Baia Mare, s-a încheiat cu derbyul Dinamo-Potaissa Turda. Înaintea rundei, cele două echipe ocupau primele două locuri în clasament. "Alb-roșiii" veneau după 18 succese consecutive.

Turda nu l-a avut pe bancă pe antrenorul Horațiu Gal, care a suferit o colică renală, dar echipa s-a mobilizat exemplar. Dinamo a condus în permanență, a avut 16-13 la pauză și 27-25 cu trei minute înainte de final, dar s-a văzut egalată. Ghiță și Dragas au fructificat. Hanțaru a ratat pentru Dinamo, iar Turda a avut ultimul atac. Ardelenii au cerut aruncare de la 7 metri la ultima fază, dar la reluare s-a văzut că arbitrii Gorina și Melencu au avut dreptate, mingea lovindu-l în picior pe căpitanul lui Dinamo, Dan Savenco, dar fără a exista intenție.

S-a terminat 27-27, Dinamo rămâne neînvinsă, dar pierde primele puncte în clasament. Turda a căzut însă pe locul 3 în clasament, fiind întrecută de Dobrogea Sud Constanța, care a învins clar CSM București, 24-19.