Gest stupid! Jucăm fără căpitan meciul decisiv de la Euro U21

+3 Foto
Ungaria U21 - România U21. Marius Marin, suspendat pentru meciul cu Ungaria

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 27 martie 2021

În minutul 6 al meciului Ungaria U21 - România U21 din grupele Campionatului European de tineret, la scorul de 0-0, Marius Marin (22 de ani), căpitanul „tricolorilor” mici, a văzut cartonașul galben din cauza unui gest stupid. Astfel, mijlocașul central va lipsi pentru meciul cu Germania de runda viitoare!

La o fază fixă a gazdelor, Marin îl avea în marcaj pe Adrian Szoke, atacantul Ungariei. Când mingea nu se afla în acea zonă, fotbalistul celor de la Pisa i-a prins gâtul cu o manevră de MMA (foto).

Inexplicabil! În replică, vârful maghiar i-a aplicat, din întoarcere, un cot în bărbie.

„Centralul” întâlnirii, Lawrence Visser, le-a acordat amândurora cartonașul galben. Așadar, Marin, care a fost avertizat și în primul joc, cu Olanda U21 (1-1), va fi suspendat pentru confruntarea decisivă de marți, contra Germaniei.

De asemenea, nici George Ganea nu va fi disponibil pentru confruntarea cu Germania, și el fiind „îngălbenit” - minutul 80.