Nationala

Imagini de la antrenamentul oficial al României U21 » 3 jucători, băgați în „ședință” de Adrian Mutu

+18 Foto
România U21 a efectuat în această seară antrenamentul oficial dinaintea partidei de la Euro U21 cu reprezentativă similară a Germaniei.

Articol de Raed Krishan (foto), Vlad Nedelea  —  luni, 29 martie 2021

• România U21 va juca cu Germania U21 marți, de la ora 19:00, pe Boszik Arena din Budapesta, meciul decisiv pentru calificarea în „sferturile” Euro U21.
  • Jurnalistul GSP Vlad Nedelea și fotoreporterul Raed Krishan sunt în cantonamentul naționalei U21 din Ungaria și transmit de la fața locului toate detaliile despre Euro 2021.

Încă o dată, Adrian Mutu, selecționerul „tricolorilor” mici, a insistat asupra discuțiilor individuale cu jucătorii săi. I-a luat, pe rând, pe Denis Haruț, Alex Mățan și Marius Marin la „ședințe” particulare.

Așadar, Mutu și-a creat un obicei din a discuta separat cu fotbaliștii înaintea ședinței de pregătire propriu-zisă.

Germania U21 - România U21. Imagini de la antrenamentul oficial al naționalei noastre:

+18 Foto

Germania U21 - România U21. Cum ne calificăm în „sferturile” Euro U21:

• VICTORIE ROMÂNIA: „tricolorii mici” merg sigur în sferturile de finală, indiferent de celălalt rezultat al grupei. Terminăm pe primul loc
  • REMIZĂ CU GERMANIA:
    de la 2-2 în sus: ne calificăm sigur; se face clasament în 3, România, Olanda și Germania au 2p, golaveraj de la 3-3 în sus noi și nemții, 2-2 olandezii. Contează golurile marcate
    1-1: ne calificăm doar dacă Olanda pierde, face egal cu Ungaria ori dacă bate numai cu 1-0; dacă învinge cu 2-1 e egalitate perfectă și intervin cartonașele. Fiecare „galben” e echivalent cu un punct, un „roșu” are 3p. Merge în „sferturi” echipa cu punctaj mai mic. Noi avem 6p, Olanda doar 4p
    0-0: am fi la egalitate cu Germania, care a învins cu 3-0 Ungaria. Trebuie să nu bată Olanda
  • EȘEC: ne calificăm doar dacă Olanda nu învinge Ungaria, adică scoate maximum un punct

Florin Manea nu înțelege de ce Radu Drăgușin nu joacă la Euro U21: „Vârsta nu ar trebui să conteze”