Nationala

Ce pierdere pentru România! A cerut schimbare în repriza a doua

În minutul 64 al meciului Germania U21 - România U21, la scorul de 0-0, Alex Pașcanu (22 de ani, fundaș central) a cerut schimbare.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 30 martie 2021

Stoperul celor de la Ponferradina nu a fost lovit de niciun adversar înainte, ci doar a clacat din cauza efortului depus până acum la European, cel mai probabil resimțind dureri musculare. În locul său, Adrian Mutu l-a introdus în centrul defensivei pe Radu Drăguşin, fundașul lui Juventus, debutant la Euro U21.

Germania U21 - România U21. Alex Pașcanu, salvator în prima repriză:

• În minutul 24, nemții au ieșit excelent din apărare, evitând pressingul României cu mingea la firul ierbii. De la mijlocul terenului, Baku l-a angajat în profunzime pe Klimowicz, care a pătruns printre Haruț și Ciobotariu până în careu. Ajuns față în față cu Vlad, fotbalistul lui Stuttgart a reușit un „lob” de efect, portarul lui FCSB s-a văzut învins, însă în spatele lui a venit excelent Pașcanu, iar acesta a reușit să respingă providențial din apropierea liniei porții;
  • În minutul 42, Pașcanu a intervenit încă o dată decisiv și a deviat în corner șutul lui Berisha care se ducea periculos spre poarta lui Vlad.