Nationala

Basarab Panduru, nedumerit după eliminarea de la Euro 2021: „Asta am vrut noi?!”

România U21 a remizat cu Germania U21, scor 0-0, și a ratat calificarea în „sferturile” Euro 2021. Basarab Panduru nu a fost mulțumit de atitudinea defensivă din meciul decisiv.

Articol de Raed Krishan (foto)  —  marţi, 30 martie 2021

România părăsește neînvinsă Euro 2021, dar Basarab Panduru simte că Adrian Mutu ar fi putut obține mai mult. Atitudinea din meciul cu Germania l-a nemulțumit pe „Pandi”.

Panduru voia mai mult de la naționala lui Adrian Mutu

„Am avut senzaţia că nu vrem să pierdem meciul ăsta. Nu ne ajută rezultatul de egalitate. Îmi pare rău de primele două meciuri, în care am arătat fotbal. Am impresia că ne-a fost frică de Germania, deşi n-am văzut de mult timp aşa jucători rudimentari. Nu ştiu dacă meritam, poate trebuia să pierdem. Din minutul 5 n-am mai avut nicio ocazie, ei au avut penalty. Am obţinut ce ne-am propus, ne-am dus cu trei mijlocaş închizători pentru că am vrut să nu pierdem. Asta am vrut de la început, să nu pierdem!

Noi voiam ca Olanda să facă egal cu Ungaria? Asta am vrut noi? Nu ştiu ce am aşteptat noi, dar faptul că noi jucăm cel mai important meci cu trei închizători mă face să cred că n-am vrut să pierdem. Cei mai buni trei jucători au fost rezervă”, a declarat Basarab Panduru, la TV Telekom Sport.