Nationala

Reacție vehementă după Germania - România: „O mizerie, acolo s-a jucat totul!”

+30 Foto
România U21 a fost eliminată de la Euro U21, după 0-0 cu Germania U21. Ionel Ganea (47 de ani), fost internațional, consideră că meciul cu Ungaria (2-1) ne-a tras în jos în privința calificării în „sferturi”, atacând arbitrajul din victoria cu maghiarii.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 30 March 2021

Ionel Ganea: „Cu Ungaria s-a jucat calificarea”

>

N-am pierdut niciun meci, cea mai mare mizerie pentru noi a fost partida cu Ungaria. Arbitrii ne-au tocat pe față. Dacă la 0-0 primeam penalty, altfel stătea situația pentru noi (n.r. - din perspectiva golaverajului). Am avut și un fault care nu s-a dat, cel de la golul lor. Aici s-a jucat totul, pentru că Olanda și Germania au câștigat la pas cu ei.

Ne-a lipsit golul cu Germania, noroc am avut și noi, și ei. Cred că am avut o formulă ofensivă, dar știți cum e, antrenorul te pregătește până la un moment dat. Schimbările din seara asta nu au adus un plus. A lipsit o dăruire suplimentară a jucătorilor. Dacă și-ar fi dorit mai mult fotbaliștii, poate că am fi câștigat meciul.

Probabil că ar fi arătat altfel atacul azi cu George Ganea pe teren. Dar o echipă națională nu trebuie să stea doar într-un jucători, doi sau trei”, a declarat Ganea la GSP Live.

• George Ganea (21 de ani, atacant), fiul fostului jucător de la Dinamo sau Rapid, a fost suspendat pentru jocul cu Germania.