Inter, victorie importantă în Serie A » Trupa lui Conte își consolidează poziția de lider

Inter a câștigat cu Bologna, 1-0 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 04 April 2021

Inter, liderul din Serie A, a câștigat la Bologna, 1-0, și s-a distanțat la 8 puncte de AC Milan, locul 2.

Inter a câștigat la limită pe terenul Bolognei. Romelu Lukaku a înscris singurul gol al partidei, în minutul 32, cu o finalizare simplă, de la un metru de poartă!

În a doua repriză, Bologna și-a arătat colții. Mai întâi Schouten a fost blocat de Handanovic, apoi Sansone a șutat puțin peste poartă. Inter a replicat prin Lautaro Martinez, care a lovit bara cu un șut din afara careului mare.

Rezumatul VIDEO al meciului Bologna - Inter 0-1

Nerazzurrii au ajuns astfel la 9 victorii consecutive în campionat și au 68 de puncte, 8 peste AC Milan, 10 peste Atalanta și 12 peste Juventus, campioana sezonului trecut. În plus, trupa lui Conte are și un meci în minus față de locurile 2 și 3.

Clasament Serie A: Inter, la mare distanță de AC Milan și Juventus