Inter - Sassuolo 2-1 » Lukaku și Martinez, prea buni pentru Chiricheș! Două goluri marcate de lângă român

+11 Foto
Inter a învins-o pe Sassuolo, scor 2-1, în runda cu numărul 28 din Serie A și e foarte aproape de câștigarea titlului.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 07 aprilie 2021

Ambele goluri marcate de gazde l-au avut în prim-plan pe Vlad Chiricheș, titular la Sassuolo și schimbat în minutul 90 cu Isaac Karamoko.

Inter - Sassuolo 2-1 » Lukaku și Martinez, prea buni pentru Chiricheș!

• Inter a spart gheața în minutul 10. Romelu Lukaku a reluat cu capul, imparabil, de lângă Vlad Chiricheș. Fundașul român nu l-a putut opri pe golgeterul belgian.
  • Nerazzurrii și-au majorat diferența în actul secund (67), în urma unui contraatac. Lukaku l-a angajat în dreapta pe Martinez, iar argentinianul, aflat în duel unu contra unu cu același Chiricheș, nu l-a iertat pe Consigli, rămas fără reacție. Din nou, marcajul stoperului român a lăsat de dorit.

Sassuolo, locul 9, 40 de puncte, a marcat târziu, prin Traore (85) și nu a mai avut timp să revină.

Cu 9 runde înainte de finalul campionatului, Inter are 11 lungimi avans față de AC Milan, ocupanta locului secund, și este marea favorită la câștigarea campionatului.

Inter - Sassuolo 2-1

• Au marcat: Lukaku 10, L. Martinez 67 / Traore 85

Inter - Sassuolo » Echipele de start

Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Darmian - Hakimi, Barella, Eriksen, Gagliardini, Young - Lautaro Martinez, Lukaku
Rezerve: Padelli, Radu, Alexis Sanchez, Vecino, Sensi, Ranocchia, Vidal, D’Ambrosio, Pinamonti
Antrenor: Antonio Conte

Sassuolo: Consigli - Toljan, Chiriches, Marlon, Rogerio - Obiang, Lopez - Traore, Djuricic, Boga - Raspadori
Rezerve: Pegolo, Turati, Magnanelli, Peluso, Artioli, Karamoko, Haraslin, Oddei, Piccinini, Saccani, Kyriakopoulos
Antrenor: Roberto De Zerbi