Europa League

Arsenal - Slavia Praga 1-1 » Slavia, cu Nicolae Stanciu titular, a obținut un rezultat mare pe „Emirates”

+7 Foto
Arsenal - Slavia Praga // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 08 aprilie 2021

Arsenal a remizat cu Slavia Praga, scor 1-1, în turul sferturilor de finală din Europa League. Nicolae Stanciu (27 de ani) a fost titular la oaspeți și a jucat 84 de minute.

Prima ocazie de gol a Slaviei i-a aparținut lui Lukas Provod și a venit în minutul 14, când mijlocașul ceh a șutat puțin peste poartă. În minutul 28, Arsenal a dat replica prin Alexandre Lacazette, care a șutat peste poartă dintr-o poziție promițătoare. Bukayo Saka a ratat cea mai mare ocazie din prima jumătate de oră în minutul 29. Englezul a scăpat singur cu Kolar, dar a trimis destul de mult pe lângă poartă.

Apoi Bernd Leno a fost încercat de Olayinka cu un șut din afara careului în minutul 36, dar portarul german a reținut fără probleme. A doua parte a început cu o șansă mare de gol a „tunarilor”. În minutul 49, Willian a șutat în bară dintr-o lovitură liberă care a ocolit zidul.

Slavia a ratat la rândul ei o șansă rarisimă, prin căpitanul Boril, care a finalizat un contraatac-fulger, dar Leno a respins șutul său. Arsenal a ratat o șansă uriașă în minutul 62, prin Alexandre Lacazette. „Vârful” francez i-a furat mingea lui Dorley la mijlocul terenului, a rămas singur cu portarul, dar a trimis în bara transversală. Slavia a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 76, când Sevcik a șutat puțin pe lângă de la aproximativ 14 metri de poartă.

Două goluri pe final în Arsenal - Slavia Praga

Nicolae Stanciu, destul de activ, implicat în multe faze de atac dar fără realizări deosebite, a fost înlocuit cu Lukas Masopust în minutul 84. La doar două minute distanță a venit golul „tunarilor”. Nicolas Pepe a primit balnul de la Alexadre Lacazette și l-a lobat elegant pe Kolar, la colțul lung.

Provod a ratat o ocazie imensă pentru Slavia în minutul 90+3, șutul său violent fiind respins cu greu de Leno. Din corner mingea a fost trimisă în careu, deviată de Pepe până la Holes, care a înscris cu capul!

Rezultat final 1-1, iar Slavia va primi vizita lui Arsenal după un rezultat excelent în tur.

Arsenal - Slavia Praga 1-1

Arsenal - Slavia Praga, echipe probabile:

ARSENAL: Leno - Cedric, Holding, Gabriel, Bellerin (cpt.) - Willian, Smith Rowe, Xhaka, Partey, Saka - Lacazette
Rezerve: Ryan, Hein, Ceballos, Aubameyang, Pepe, Pablo Mari, Nelson, Elneny, Nketiah, Martinelli, Joel Lopez, Azeez
Antrenor: Mikel Arteta

SLAVIA: Kolar - Bah, Zima, Holes, Boril - Dorley, Stanciu, Hromada, Provod, Olayinka - Sima
Rezerve: Stejskal, Kovar, Tecl, Kuchta, Sevcik, Traore, Masopust, Lingr, Visinsky
Antrenor: Jindrich Trpisovsky

13 aniau trecut de la ultimul gol marcat de un român în faza sferturilor de finală din Europa League.

VIDEO. Florin Bratu, despre forma senzațională a lui Nicolae Stanciu: „Este în cea mai bună perioadă a carierei”